הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

 
 
מאמרים בנושא סרטן
 
1. הצלחת הטיפולים הקונבנציונלים 
2. מבנה התא ותהליך היווצרות תא סרטני
3. שלבי התפתחות מחלת הסרטן
4. סיבות לעלייה בשכיחות מחלת הסרטן.
5. כמות האנרגיה בגופנו 
6. חשיבות תוספי המזון בגופנו-והסרטן.
7. הסרטן נאבק במערכת החיסון
8.תהליך היווצרות גרורות סרטניות
9.הסרטן והקשר הנפשי
 
נתונים כלליים להצלחת הטיפולים הקונבנציונלים.
מאת: ד"ר זיו מאיר 

במאה ועשרים הסרטן נמצא במוקד המחלות הגורמות לתמותה, אמנם עם השנים בעקבות מחקרים רבים  ניתן לרפא חלק מסוגי הסרטן השונים באחוזים שונים. אך בכל זאת השאלה הנשאלת מדוע הריפוי הקונבנציונלי הוא עדיין נמוך מצד אחד, ומדוע אנשים כה רבים חולים במחלה? ניתן לומר כי ההצלחות הגדולות של הטיפולים הקונבנציונלים הן בעיקר בסוגי סרטן לא שכיחים, כגון: לימפומה ע"ש הודג'קין, סרטן האשכים, לאוקמיות אצל ילדים וסוגי סרטן שונים של ילדים. בעבר כ-90% מהחולים שלקו במחלת הודג'קין או בגידולים גרורתיים של האשכים נפטרו ממחלתם , כיום בעזרת כימותרפיה מתאימה 90% מהחולים הללו נרפאים.

 לעומת זאת בסוגי הסרטן השכיחים כגון: סרטן השד, סרטן הריאות, סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב, וסרטן הערמונית-אין פריצות דרך מיוחדות על כן הסטטיסטיקה לתמותה ממחלות הסרטן כמעט לא השתנתה.

הנתונים מדברים על קרוב ל-50 אחוז מחולי הסרטן נרפאים ממחלתם, 35% מהחולים נרפאים בעזרת פעולות כירורגיות, 10%נרפאים בעזרת הקרנות- ורק 5% נרפאים בעזרת כימותרפיה. בשנת 2004 הופיעו תחקירים על יעילות הכימותרפיה בשני עיתונים נפוצים בעולם ובשניהם מובעת אכזבה קשה מטיפולי הכימותרפיה.

כיום המדד להצלחת יעילות הטיפול הוא הארכת ההישרדות של החולים, כך גם עצירת התפשטות הגידול הסרטני ללא נסיגה נחשבת כיום להצלחה.

 בכנס שנערך בפריז ב-1999 כותבת שליחת עיתון הארץ תמרה טראובמן "תשעה מיליון בני אדם אובחנו בשנה האחרונה כחולים בסרטן...כולנו מחכים ליום שתימצא תרופת פלא"...

עלי לציין ולהוסיף כי במתן הטיפולים הקונבנציונלים קיימים סיכונים. בישראל מעריכים במשרד הבריאות כי כ-1,850 איש מדי שנה מתים מטעויות במתן תרופות.("מעריב" 29.9.03  עמ' 2 מוסף "היום") .פרופ' דונחין ראש היחידה לבטיחות חולים בבית חולים הדסה, מעריך כי לפחות 2,000 איש מתים מדי שנה עקב טעויות רפואיות.("לאשה"18.11.02 עמ' 64)  לאור הנתונים הללו, קשה לומר כי קיימת פריצת דרך משמעותית ביותר, על אף כפי שציינתי בתחילה, קיימות הצלחות במספר סוגי סרטן לא שכיחים במיוחד( לימפומה ע"ש הודג'קין, סרטן האשכים, לאוקמיות אצל ילדים וסוגי סרטן שונים של ילדים).

   מבנה התא ותהליך היווצרות תא סרטני.

מאת: ד"ר זיו מאיר 
מבחינה פיזיולוגית: תהליך ההתמרה (הטרנספורמציה) הממאירה:
1.כל תא מורכב מגרעין התא: המכיל את החומר הגנטי. ד,נ,א, המפעיל ומווסת את פעילות התא, כאשר כל גן מפקח על ייצור של חלבון אחד.הגנים מתחברים לחוטים ארוכים ושני חוטים כאלה נכרכים זה בזה ויוצרים מבנה הנקרא הלוליין הכפול. 
 2. ציטופלסמה: מורכבת מנוזל ובתוכו אברונים קטנים בעלי תפקידים שונים: הריבוזומים המצויים בציטופלסמה –הם בתי החרושת לייצור חלבונים, ומייצרים חלבונים בהתאם להוראות המתקבלות מגרעין התא. המיטוכונדריה-אלו הם תחנות הכוח של התא בהן נקלטים חמצן ומולקולות שנוצרו מפירוק סוכר ונוצרות מולקולות עשירות באנרגיה המשמשת כדלק לכל הפעולות התאיות. כאשר הליזוממים: שהם גורסי הזבל ומפרקי החיידקים ונגיפים לרכיבים שלהם, מפרקים את הפסולת וגורסים אותה. הציטוסקלרטון: הם סיבים המהוים את שלד הציטופלזמה.

מעטפת התא: מורכבת משתי שכבות של שומנים, היא תוחמת את גבולות התא ומשמשת למעבר חומרים אל התא וממנו לקבלת שדרים ואותות מחוץ לתא המועברים אל גרעין התא. התא מכיל חלבונים, פחמימות, שומנים, מים, ויונים.

3. חלבונים: החלבונים חיוניים לכל פעולות התאים. האנזימים, ההמוגלובין, הורמונים, רבים, נוירוטרנסמיטרים, (מעבירי מידע לפעולות המוח והעצבים)  הם חלבונים. המשמשים גם כחומרי בניין לשרירים, לעצמות, העצבים, ורקמת החיבור של הגוף...כל גן ב ד.נ.א. אחראי לייצור של חלבון מסויים. כדי לייצר את החלבון יש צורך בהעברת פקודה מתאימה מהגן ב-ד.נ.א. לבית החרושת לחלבונים-הריבוזום- בציטופלזמה של התא.  

אולם, כיצד הגן גורם לריבוזום לייצור חלבון מסוים?

) המידע מהגן לריבוזום עובר תהליך של העתקה מהגן למולקולה הנקראת: Transcriptionשלב 1 השיעתוק (

 ר.נ.א. תהליך ההעתקה מתחיל בהתחברות של חלבונים מיוחדים הנקראים גורמי שיעתוק(העתקה) לנקודה בגן הנקראת אזור פרומוטרי. חלבונים אלה קושרים ל-ד.נ.א. את האנזים המזרז את השיעתוק מ-ד.נ.א. ל-ר.נ.א.  כלומר חלבונים אלה הם הקובעים האם גן מסוים יגיע או לא יגיע לכלל ביטוי.

) הגן המועתק ר.נ.א. יוצא מגרעין התא, עובר לציטופלזמה של התא ונכנס בה לתוך הריבוזום.Messengerשלב 2(

שלב 3. התרגום בריבוזום נוצר חלבון ספציפי לפי ההוראות המתקבלות מ-ר.נ.א.. שלושת השלבים דומים להעתקה הדיסק- קונקי במחשב לזיכרון בדיסק הקשיח שבמחשב.

 מחלת הסרטן מתפתחת כאשר גנים שונים ב-ד.נ.א. נותנים הוראות לייצור חלבונים שתפקידם לעודד את הכפלת התא או למנוע את מות התא. כיצד זה נוצר?

הסיבות לעלייה בשכיחות מחלת הסרטן
מאת ד"ר זיו מאיר
בתחילת המאה ה-20 מחלת הסרטן הייתה נדירה, כיום היא סיבת המוות השניה בשכיחותה בעולם המערבי, רבע מהאוכלוסיה תחלה בסרטן במהלך החיים. כאשר בתחילת המאה ה-20 סרטן השד לדוגמא: פגע רק ב-4 נשים מתוך 100 נשים.
ב-בתחילת שנות השישים הוא עלה ל-7 נשים מתוך 100 ,  בתחילת שנות השמוניםהוא הגיע ל-9 נשים, וב-15 נשים מתוך מאה כיום. כלומר עליה מראשית המאה ה-20 מ-4% לכדי 15% כיום, דהיינו פי 4 נשים תחלנה כיום לעומת ראשית המאה. מדוע? 
הסיבות העיקריות הן:
1. הסביבה עשירה הרבה יותר בחומרי הדברה-ובקרצינוגניים,  כאשר חומרי הריסוס בהם משתמשים חודרים לגוף דרך המזון, קרצינוגניים מרחפים באוויר שמקורם בעשן המכוניות, ובפיח תעשייתי, חומרי שימור בתעשיית המזון, רעלים במים שאנו שותים, רדיקלים חופשיים הנוצרים בגלל קרינת על-סגול מוגברת החודרת דרך החור בשכבת האוזון. 
2. ניצול יתר של האדמה גורם להפחתת המינרלים במזון. שיטות בישול הגורמות להרס ויטמינים ומינרלים במזון.
3. שימוש בתאורה חשמלית רבה הגורמת להפחתה של מלטונין-הורמון המפעיל את מערכת החיסון.
4. תזונה עשירה בחומרים מעודדי סרטן כגון: סוכר לבן, בשר ושומן מהחי, מזון העני בחומרים נוגדי סרטן כגון פירות וירקות, שינויים ביחס צריכת שומנים מסוג אומגה 6 לאומגה 3. 
5. עליה במשקל והפחתה של פעילות גופנית, לדוגמא לכמה אנשים הייתה מכונית בתחילת המאה ה-20 לעומת כיום? 
6. עליה בצריכת סיגריות ואלכוהול.מגע עם חומרים מסרטנים, ריבוי שדות מגנטים, תרופות כגון תחליפי הורמונים נשיים, המגבירות את הסיכון לחלות בסרטן השד,
7.  ובנוסף לכול המתח הנפשי, הצורך בהישגיות, התחרות, חוסר השקט הנפשי, חרדה, פחד....
כלל תופעות אלו גורמות לעליה רבה כל כך בירידת עמידות מערכת החיסון ועליה בשכיחות מחלת הסרטן.
כמובן שלכל סוג של סרטן המאפיינים שלו, עליהם אעמוד בהמשך.
 
שלבי התפתחות מחלת הסרטן
מאת: ד"ר זיו מאיר 
התפתחות מחלת הסרטן מבחינה פיזיולוגית מתבצעת בשלושה שלבים:
שלב האתחול בו נוצר תא סרטני- שלב זה הוא הארוך והמסובך ביותר בשלבי היווצרות הסרטן. השלבים האחרים באים בעקבותיו. שלב זה הפיכת תא נורמלי לתא סרטני הוא כאמור ארוך ומסובך, מאחר ולתא נורמלי יש מנגנוני הגנה ובקרה המונעים ממנו להתחלק ללא צורך. רדיקלים חופשיים פוגעים בתא אלפי פעמים ביום וגורמים שם נזק, בכל שלב ושלב פועלים מנגנוני הגנה המנסים לתקן את הנזק שנגרם ל-ד.נ.א ולרכיבים השונים של התא.  אם התיקון אינו מצליח התא הבלתי תקין מנסה להשמיד את עצמו. ברוב המקרים מנגנוני ההשמדה פועלים היטב ולא נוצר תא סרטני. רק כאשר כל המנגנונים נכשלים התא הנורמלי הופך לתא סרטני. במצב זה ה-ד.נ.א. של התא משנה את תפקודו ושוב אינו נשלט על ידי מנגנוני הבקרה. דבר הגורם לתא להתחלק שוב ושוב באופן בלתי מבוקר. הכפלת התא הסרטני והעברת הגן הפגום לתא שנוצר מציינים סיום השלב הראשון של הקרצינוגנזיס ואת המעבר לשלב השני. שלב ההבשלה יצירת רקמה סרטנית . ולאחריו שלב ההתקדמות יצירת גוש סרטני וגרורות.
כאמור השלב הראשון –שלב האתחול הוא השלב הקריטי, הוא השלב בו נוצר התא הסרטני, נשאלת עתה השאלה מדוע מנגנוני ההגנה שלנו, אינם מצליחים פתאום  להתגבר ולתקן את הנזק שנגרם ל-ד.נ.א ולרכיבים  השונים של התא, בניגוד לשנים קודמות בהן לא חלינו בסרטן? ברפואה הקונבנציונלית הרגילה יחפשו את הסיבה בתורשה, כלומר אם להורים יש הסטוריה דומה, אתה בעל סיכויים רבים לקבל גם כן, אם אין לך הסטוריה דומה במשפחה, אין לה כל כך מה להגיד.
 אולם לשאלה מדוע חלק מקבלים ואחרים לא, אין בדיוק תשובה, למעט ציון העובדה כי המערכת החיסונית שלך חזקה יותר. אולם כ- נטורופט ופסיכותרפיסט עלי לציין עובדות נוספות ושונות, הנותנות מענה ואולי גם עשויות לשמש כרפואה מונעת למחלה מצד אחד וכתרופה מצד שני.

 

כמות האנרגיה וגופנו :
מאת: ד"ר זיו מאיר 

התשובה לשאלה החשובה כל כך מדוע מנגנוני ההגנה שלנו, אינם מצליחים פתאום  להתגבר ולתקן את הנזק שנגרם ל-ד.נ.א ולרכיבים  השונים של התא, בניגוד לשנים קודמות בהן לא חלינו בסרטן? נעוצה בירידת האנרגיה בגופנו.  ניתן לומר בוודאות כי כל גידול סרטני נוצר בעקבות ירידה ניכרת ברמת החיוניות בתאים, ירידת החיוניות בתאים גורמת לחולשת מנגנוני ההגנה שלנו, שאינם מצליחים פתאום  להתגבר ולתקן את הנזק שנגרם ל-ד.נ.א ולרכיבים  השונים של התא, והיווצרות תאי סרטן היא תגובה טיבעית שמטרתה הישרדות.

בכל תא חי ובריא נמצא הפרש פוטנציאל חשמלי בין הפנים לחוץ, הפרש זה ניתן למדידה על ידי החדרת אלקטרודה לתוך הציטופלזמה, הפוטנציאל שנמצא בתא בריא הוא של 70 מיליוולט, הפוטנציאל השלילי מקורו בפוטנציאל השלילי של הציטופלזמה, פוטנציאל זה נקרא פוטנציאל טרנס ממברנה. אותו הפרש של פוטנציאל חשמלי קיים גם בין הציטופלזמה ובין גרעין התא שלו מטען חיובי.

אולם בתאים סרטניים נמצא שפוטנציאל הטרנס ממברנה ירד לערכים נמוכים של פחות מ-36 מיליוולט, מצב זה מאיים על המשך קיומו של התא כיוון שרמת החיוניות ירדה אל מתחת לקו האדום שמאפשר לו להמשיך בתפקוד תקין, לנוכח איום זה נכנס לפעולה מנגנון ביולוגי שמטרתו לשרוד ולהשאר בחיים. מנגנון זה מביא לידי חלוקת תאים בלתי מבוקרת שמופיעה בצורת גידול סרטני.

הגידול הסרטני הוא בעצם ניסיון הישרדות של התאים לנוכח סכנה המאיימת עליהם, כאשר צריכת האנרגיה של  התאים הסרטניים נמוכה בהרבה מזו של תאים בריאים ורגילים, התאים הסרטניים יכולים להתקיים בתנאים של חוסר חמצן, הם יכולים לנצל את אנרגיית המזון באופן אנארובי, כלומר ללא נוכחות חמצן ומסיבה זו הם מפרישים חומצה לקטית ברמה גבוהה. 

הירידה ברמת החיוניות בתא תבוא לידי ביטוי בירידה בפוטנציאל הטרנס ממברנה. כלומר ירידה בהפרש הקוטביות שבין הציטופלזמה ובין גרעין התא. ירידה בכוח הקוטבי מפעילה את המנגנון הטבעי ההישרדותי של שכפול החומר הגנטי (כרומוזומים) בתוך התא ועקב כך התאים מתרבים.   

חשיבות תוספי המזון בגופנו-והסרטן:
מאת: ד"ר זיו מאיר 
למזון מרכיב חשוב בגופנו  אולם לא בלעדי, מחקרים רבים מראים כי רמות הוויטמינים והמינרלים בדם אצל אנשים שחלו בסרטן נמוכות. מחקרים נוספים מלמדים, כי אנשים שחלו בסרטן הם אלה שהמעיטו באכילה של מזון עשיר בוויטמינים  ומינרלים. במחקר מקיף שנערך בצרפת נמצא כי שימוש בתוספי מזון מפחית את הסיכון לחלות בסרטן, ואת התמותה מהמחלה.  
LARC Sci Publ2002 :156:451-5
חוקרים צרפתים עקבו אחר 13,000 גברים ונשים בגילאים 35-60 שמחציתם קיבלו מנה יומית של תוספי מזון (ביתא-קרוטן, ויטמין סי, ויטמין אי. סלניום ואבץ) ומחציתם טופלו בפלצבו. תוספי המזון גרמו לירידה של31% בשכיחות המחלה
בסרטן ולירידה של 37% בתמותה ממחלה זו.
ויטמינים  מפחיתים את הסיכוי לחלות בסרטן הריאה.  מחקר דומה בארה"ב בהשתתפות 10,000 נבדקים העלה כי 
  מגן מפני היווצרות של סרטן הקיבה ... Cלויטמינים יש השפעת מגן מפני היווצרות של סרטן הריאה. ויטמין 
הסרטן נאבק במערכת החיסון
מערכת החיסון בגופנו אחראית על מיגור התאים הסרטנים, כלומר התאים שעברו שינוי גנטי ונעשו לתאי סרטן שואפים להתרבות כאקט הישרדותי, אולם מערכת החיסון בגופנו מנסה למנוע את התרבותם.
חומרי מערכת החיסון נקראים פרומוטורים והם מעודדים שלב זה. הם עשויים להיות הורמונים, שומנים, חלבונים ועוד.  שלב זה מתאפיין בניתוק הקשר בין התאים הסרטניים לבין הרקמה סביבם, במקרים רבים שלב זה מסתיים בנצחון של מנגנוני ההגנה ובחיסול הרקמה הסרטנית. אולם קיימים מקרים שהרקמה הסרטנית עמידה במיוחד ביחס לפרומוטורים, בעקבות היחלשות של מערכת החיסון בעקבות מצבים נפשיים ירודים, כגון: דכאון נפשי, מוות של אדם יקר, גירושים טראומתיים, אובדן, בעיות כלכליות קשות, תחושה של רצון למות...מנגנוני ההגנה נחלשים והגידול עובר לשלב הבא.
תהליך היווצרות הגרורות:
מאת ד"ר זיו מאיר
התהליך הוא בן מספר שלבים.  
השלב הראשון הוא כאשר התא הסרטני נקרע ומתפצל מהרקמה הסרטנית הראשונה, מתקרב אל כלי הדםהקרובים אליו, מפריש אנזימים מפרקי חלבון (פרוטאוליטיים), הממיסים את הממברנה הבאסאלית(הציפוי הפנימי) של אותם כלי דם החלשים במיוחד, כי באנגיוגנזה של הגידול נוצרים כלי דם אנומליים וחלשים, חומק בין התאים של כלי הדם וחודר למחזור הדם.
השלב השני שעל התא הסרטני לעבור, הוא התנועה במחזור הדם, כאשר תנועה זו מסוכנת עבורו מאחר ותאי מערכת החיסון בולעים אותם, על כן הימצאותם שם צריכה להיות קצרה ככל הניתן, אולם כאשר מע' החיסון חלשה, כמות ואיכות הבולענים קטנה יחסית ...
השלב השלישי עצירת התא הסרטני במקום חדש בכלי הדם באמצעות היצמדות לדופן כלי הדם, תנאי זה נוצר כאשר התא ניתקל בממברנה באסלית פגומה, והקולגן בה חשוף, תנאי נוסף שיש בו הצטברות של טסיות דם ופיברין  המשמשים כדבק, חומרים אלא מייצרים חומר נוסף המהווה גורם גדילה ומשפר את חיות תאי הסרטן... 
ניתן לסכם ולומר, כי כל נזק לחומר הגנטי של התא גורם לתא לנסות ולתקן את עצמו, תא שאינו מצליח לתקן את עצמו נכנס לתהליך של השהייה-מוות מבוקר, אחד הגורמים המרכזיים בחוסר היכולת של התא לתקן את עצמו קשורה לרמת האנרגיה=החיות של התא, אם הגורמים המסרטנים מצליחים למנוע את תיקון הנזק וגם את המוות המבוקר -מאחר ורמת החיות והאנרגיה שבו נמוכה, התא יהפוך לתא סרטני, המתחלק שוב ושוב, כך הוא מעביר לתאים החדשים את החומר הגנטי הפגום שנוצר ומאפשר להם בכך לחמוק ולהתגבר על מנגנוני הבקרה והחיסון של הגוף.
הסרטן והקשר הנפשי
מאת: ד"ר זיו מאיר 
מחקרים רבים ונוספים במקומות שונים בעולם, מלמדים על החשיבות של התזונה במיגור ובהגנה מפני והסרטן, אולם שוב גם הפעם אנו ניצבים בפני שוקת חצי שבורה. כלומר,  אם באמת נספק לגופנו את כל תוספי המזון, האם הדבר יתן לנו ביטוח כנגד מחלת הסרטן? נראה שהתשובה שלילית.  נוכל לומר שעשינו מחצית הדרך,  אך קיים מוטיב נוסף הקשור לאנרגיה בגופנו והוא המצב הריגשי בו אנו נמצאים, שהרי המצב הריגשי הוא בעל השפעה רבה על רמת האנרגיה שבנו. (ראו גם מחקרים בספרי "גוף נפש והפרעות אכילה").

רגשות שליליים יוצרים מחסור באנרגיה, מחסור זה יוצר נפילת אנרגיה באיבר הקשור אליהן. ברמה הנפשית מופיעות תופעות של חוסר יוזמה, תשישות , עצב, מלנכוליה, צער, תסכול, דיכאון, חרדות ועוד. ברמה הפיזית הדבר בה לידי ביטוי בסימפטומים קלים כגון: תשישות, רפיסות, חוסר חשק, רפיון בדפנות כלי הדם, התרחבות שריר הלב  וגידולים ממאירים.

ירידת אנרגיה זו באה לידי ביטוי בפוטנציאל טרנס ממברנה מרמה של 70 מיליוולט ל-30 מיליוולט ויוצרת איום קיומי על חיי התא, למנגנוני ההגנה אין מספיק אנרגיה כדי להגן על התא, דבר הגורם להתחלתו של תהליך שכפול /ריבוי  תאים כצעד הישרדותי טיבעי והיווצרות תאי סרטן.
 
 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא