הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

מאמרים בנושא תזונה
 
רשימת המאמרים:
כיצד לאכול בריא ?
תזונה לפי סוג דם
תזונת  האדם הקדמון ושינוי סוגי הדם השונים
 
 
 
מאת ד"ר זיו מאיר 

 

האם גם לכם קורה שאתם עייפים ללא קשר כמה זמן ישנתם בלילה ?
 אם כן, ההמלצות בהמשך מיועדות  לכם.
 • האם גם לאחר ארוחת הצהרים אתם חשים עייפים ו"מנקרים" ?
 • האם אתם שותים מספר כוסות קפה  כדי לשמור על הערנות ?
 • האם קרה לכם שכמעט נרדמתם על ההגה ?
 • האם אתם קמים בבוקר עייפים ?
אם התשובה לאחת מהשאלות הנ"ל היא חיובית, אתם בבעיה הקשורה לרוב לתזונה.
 מדוע זה קורה ?

גופנו הוא מכונה ביולוגית חכמה מאוד, המבקש לאותת לנו  שמשהו באורח חיים שלנו לא בסדר ומשהו חסר. בד"כ מדובר על חוסרים בתזונה, בוויטמינים מינרלים וחומצות אמינו שונות.

עד לפני כמאה שנים, רוב התזונה שלנו כגון: המזון והלחם היו טבעים וטריים, הלחם היה מקמח מלא הגדל ללא "תוספים" כימיים, הבשר היה מבקר שרעה במרעה, העופות גדלו בחצר באופן טיבעי ללא "התוספים"הזריקות וההורמונים המוזרקים להם כיום, תנאי מחייתם ותזונתם היו טיבעיים ולא כלואים בצפיפות דבר שאינו מאפשר להם פעילות גופנית=בריאות. הירקות היו גדלים בצורה אורגנית, וללא חומרי הדברה רעילים, הדגים היו דגי ים, בעוד הים היה נקי ולא מזוהם מכספית ומשפכים שונים. כך הגוף קיבל את התזונה שלו בצורה טבעית. כל הוויטמינים והמינרלים שהיה צריך באופן טבעי ובעיקר קיבל ללא "תוספים"רעילים.

כיום התזונה שלנו קלוקלת. אנו אוכלים עופות ובקר המגודלים בצורה תעשייתית, המפוטמים באוכל והורמונים לא טבעיים כדי שיגדלו וישמינו במהירות מירבית.

מרבית הדגים גדלים בברכות דגים וניזונים מאוכל תעשייתי, כך שהם חסרים את המזון הטיבעי כגון: אצות ים וחומצות שומן החיוניות לנו, כאשר בדגי הים שאנו אוכלים, מצוי זיהום של כספית ועופרת.  
משרדי בריאות שונים בעולם, לא ממליצים כיום לאכול דגי ים מעבר לכמות מסוימת בשבוע, (כלומר לא רק שזה לא בריא זה אף מסוכן) זוכרים את ההודעות בכלי התקשורת בכל פעם שמתגלה זיהום גבוה בדגי ים שונים.

כיום אנו אוכלים לחם לבן או צבוע בגוון חום, העשוי מחיטה שהוצאה ממנה הקליפה אשר בה מצויים רוב הוויטמינים המינרלים  והסיבים התזונתיים, כך שבלחם לא נותר מאומה מלבד קלוריות.

הפירות והירקות מדושנים בהורמונים, בכימיקלים שונים כדי שיהיו בעלי צורה וצבע יפה, ועל מנת שיגדלו מהר, מאידך מרוססים במדבירים שונים שחלקם מצוי בו, חלקם מגודל בחממות והם נקטפים תמיד לפני הזמן ובעודם בוסר, כאשר מחקרים מוכיחים שאנו מאבדים בין 50 ל 70 אחוז מהוויטמינים מקבוצת C וB מזמן הקטיף ועד רגע האכילה.

לאור העובדות הנ"ל,  מה פלא שאנו סובלים מעייפות? הרי אנו סובלים מתת תזונה הקשורה לויטמינים ומינרלים האחראים על פעילות תקינה של הגוף, הכיצד אם כן לא נהיה עייפים?
תזונה =אנרגיה. תזונה לקויה=אנרגיה ירודה.
 
אם כך מה ניתן לעשות בתזונה היום יומית ?
 • לאכול לחם מקמח מלא ואורגני (לבדוק בתכולה שאכן הוא מכיל קמח מלא בלבד ולא צבוע)
 • לאכול ירקות ופירות טריים ככל האפשר ורצוי אורגנים.
 • להוסיף לתזונה שלנו תוספי תזונה המכילים ויטמינים ומינרלים שהגוף לא מקבל מהתזונה היום יומית שלנו באופן מבוקר, תוך התייעצות עם בעל מקצוע, (לקיחה חופשית ללא יעוץ עשויה להיות גם מזיקה).
 • להוסיף סיבים תזונתיים על פי צורך.
אז שיהיה לכם בתיאבון.
 
לפירוט מסלולי לימוד תזונה ב- מכללת ברק, ראו במסלולי הלימוד של תזונה.
 
 
 
ד"ר זיו מאיר
 
עד העשור החמישי לחיינו,  אנו הורסים את הבריאות ברדיפה אחר כסף, והחל מהעשור החמישי לחיינו, אנו נותנים את הכסף ברדיפה אחר הבריאות שהרסנו. במאמר זה אסביר בקצרה את הדברים החשובים לגילאי ה- 50 פלוס.

החל מהעשור השלישי לחיינו, הגוף מתחיל להשתנות, צומחת לרוב הכרס, הקרחת ממשיכה ומתפתחת, הגוף כבר לא נמצא במיטבו ומתחילה ירידה הדרגתית, בעשור הרביעי חמישי, מתברר לנו שאנו סובלים מהרניה- בקע סרעפתי, החומציות מהקיבה עולה מעלה, סובלים מצרבות, מבריחת שתן קלה... בהמשך מתפתחות בעיות שונות כגון: לחץ דם גבוהה, סוכר גבוה, טריגליצרידים וכולסטרול, במקרים חמורים יותר יש צורך בצינטורים ניתוחי מעקפים וכדומה.
המשותף לכל הבעיות האלה הוא בעיקר תזונה לקויה וחוסר פעילות ספורטיבית!
תזונה נכונה לאורך זמן, עשויה להעלים כמעט את כל הבעיות הנ"ל. שילוב של תזונה ופעילות ספורטיבית כמובן תורמת רבות לכך ומשפרת מאוד מערכות שונות בגוף, לרבות ספיגת חומרים חיוניים מהמזון.
בגילאים אלה מתחילים להצטבר הבעיות שחלקם הגדול נעוץ בטעויות שעשינו בחיים עד כה.

אולם, יש לזכור כי מאחר ומדובר בתזונה ובגופנו, לעולם לא מאוחר לתקן !
 
זיכרו: תזונה, תזונה ושוב פעם תזונה, היא המקור והפתרון הנכון לשמר את גופנו בשילוב פעילות גופנית.

כיצד עושים זאת?

 1. תזונה נכונה=הקפידו לאכול ארוחות מסודרות בשעות קבועות.
 2. תזונה=אכלו מספר רב של פעמים 5-6 ארוחות קטנות ולא ארוחה אחת מלאה לכל היום.
 3. תזונה=לשתות מים, רק מים והרבה כ- 2 ליטר ביום, המים מנקים את הגוף, יוצרים לחות בעור, לרוב בגילאים אלה העור נעשה יבש יותר, כן מסייעים המים לפעילות מעיים טובה יותר.
 4. תזונה=אכלו ירקות טריים כל יום, השתדלו ללעוס היטב את המזון, הימנעו מהוספת רטבים ומיונז לסלט, הדבר מזיק.
 5. תזונה=אכלו דגי ים פעמים עד שלוש בשבוע, הדגים מכילים אומגה 3 הטובה לניקוי הדם, למניעת שבצים, לפתיחת העורקים ודילול הדם ולהגמשת מפרקים.
 6. תזונה=צרכו תוספי תזונה מחברות גדולות וידועות, אחד התוספים החשובים ביותר הוא ה"אומגה שלוש" העוזר בכל מה שקשור לכלי דם ומפרקים, בנוסף העזרו ביועץ תזונה,לשם תוספת של מולטי ויטמין וסיבים תזונתיים המנקים את כל מערכת העיכול. היעוץ חשוב משום שלא כל מה שרשום על האריזה נספג בגוף...
 7. רדו במשקל, באופן מבוקר, אל תעשו לעולם דיאטות רעב, הנזק הוא רב מהתועלת והמשקל החדש אינו נשמר אלא חוזר בתוספת "ריבית".  לבעלי משקל עודף, יכולה הירידה במשקל לשפר באופן דרמטי את הלחץ דם, בעיות במפרקים, ברכיים, כולסטרול ועוד. שמרו על משקלכם במידה ואין לכם עודף משקל.
 8. צאו לטייל בשדות, בטבע, במקומות שאתם אוהבים לטייל ו"לא היה לכם זמן", אפילו פעם בחודש חודשיים .
 9. עשו פעילות גופנית מתונה כל יום. הפעילות המומלצת ביותר בתחילה היא אירובית כגון הליכה של חצי שעה בקצב קבוע ולאחר מכן לשלב בהדרגה גם פעילות "כוחנית" כגון: משקולות לחיזוק שרירי הגוף ולמניעת אוסטופרוזיס (בריחת סידן).הפעילות האירובית כשלעצמה אינה תמיד מספיקה לעצירת בריחת הסידן, משום כך יש לשלב פעילות "כוחנית" מסיבית.
 10. הרשמו ללימודים כל שהם המעניינים אתכם, בין אם פעילות יצירתית כגון: פיסול כדרות, יצירה או בתחום המיסטיקה, או הרפואה משלימה, פעילות ל"נשמה".
 11. עשו מידי פעם רפלקסולוגיה, רייקי או מסז', כדי להרפות את הגוף מכל המתחים המצטברים בו. הדבר יעזור לכם לתחזק את הגוף והנשמה ולשמור אותו בצורה תקינה.

לייעוץ בתזונה נכונה ולפירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו מסלולי לימוד של מכללת ברק   

 
ד"ר זיו מאיר 
 
הפרעות קשב וריכוז וכן היפראקטיביות, נובעים מסיבות רבות, כגון: מרכיב תורשתי, גנטי, סביבתי, אמנם, טרם התגלה הגן הספציפי הקשור להפרעה, אך מבחינה סטטיסטית אין ספק כי קיים קשר מסוים בין ההפרעה לבין הגנטיקה.
בנוסף,  בחלק מהמקרים הדבר קשור דווקא לפחדים, חרדות  וחוסר בטחון הגורמים להפרעה.
אלרגיה למזונות או לחומרים מסוימים,אף היא עשויה להיות גורם להפרעות קשב וריכוז, כמו גם להיפראקטיביות.
תזונה לקויה, כגון: שתיית קפאין במשקאות קלים,/חמים, אכילת שוקולדים, ממתקים  וסוכרים מרובים, אי אכילת מזונות מסוימים הגורמים לחוסרי תזונה שונים, הילד/ האדם אוכל ואוכל, אולם הוא נמצא בתת תזונה.
תזונה לקויה גורמת גם לחוסר איזון כימי בגוף.
גורמים נוספים להפרעות קשב וריכוז וכן להיפראקטיביות, הם הסביבה הבלתי תומכת ועוד. מומלץ כמובן לפתור את הבעיה בטיפול טבעי הפועל עם כוח הריפוי של הגוף ומאמן את הגוף לעבוד אחרת עד כמה שניתן. כגון: תזונה נכונה, טיפולי רייקי, הילינג, תמציות פרחי באך, רפלקסולוגיה... כמו כן ניתן לשלב טיפול אינטגרטיבי ולהוריד את המינון התרופתי בהיוועצות עם איש מקצוע בלבד.

המלצותי הן:

בתחום התזונה: לצרוך פירות וירקות טריים, לאכול דגנים מלאים המכילים: אורז, שיפון ושיבולת שועל, להמנע מגלוטן לתקופת ניסיון, כלומר להוריד לחודש ימים חיטה ולראות אם יש שיפור: ילדים רבים אלרגיים לגלוטן שבחיטה הגורם להם לתופעות של חוסר קשב וריכוז. אם אין שיפור- להחזיר לתפריט דגנים מחיטה מלאה. כן מומלץ לבדוק האם הילד אלרגי למוצרי חלב. מומלץ מאוד להמנע מפחמימות פשוטות וממתקים כולל משקאות מתוקים הגורמים לאי שקט ולתנודות גדולות ברמות הסוכר בדם המחדד את התסמינים. להמנע מחומרים משמרים, מצבעי מאכל, ממזון מעובד ומתועש.מומלץ מאוד תפריט עשיר בחלבונים, לרוב יש להם חוסרים בחלבון. לשתות הרבה מים: כ-8 כוסות ביום- המשפרים מאוד את ההולכה העצבית בגוף ולחילוף חומרים טוב יותר.כמובן שמעבר לתזונה ישנם עזרים נוספים אשר ניתן להעניק להם כפי שהזכרתי קודם לכן, כגון: פרחי באך, רייקי הילינג, רפלקסולוגיה דמיון מודרך ועוד, אולם התזונה הינה מרכיב חשוב ביותר.

תוספי מזון מומלצים: אומגה 3, B קומפלקס המסייעים בין היתר, למערכת העצבים ומשפרים ריכוז, קשב וזיכרון .

שמנים ארומאטיים:שמן ארומאטי לבנדר, טיבר וברגמוט: 2 טיפות מכל שמן בתוך האמבטיה. לשבת רבע שעה לפחות. שמנים אלה מרגיעים מאוד , משחררים רמות מתח וגורמים לשלווה. כמו כן ניתן למרוח באיזור בית החזה תערובת מיוחדת שלשמנים אתריים המרגיעים ומאזנים.
ליעוץ ופירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק   

ד"ר זיו מאיר

ארוחת הבוקר חשובה מאוד לקשב וריכוז ובכך משפרת מאוד יכולות למידה, נותנת אנרגיה, חיוניות, מצב רוח טוב, וגורמת לרוגע ושלווה. חשוב שהארוחה תהיה מזינה ומאוזנת .

ארוחה עתירה בסוכרים ופחממות פשוטות, גורמת לתנודות חדות ברמות הסוכר בדם- ובעקבותיה: רעב, רצון עז למתוקים במשך כל שעות היום, חוסר שקט, עייפות, חוסר ריכוז ושחיקת ויטמינים ומינרלים בגוף- במיוחד ויטמיני B. לכן מומלץלהפחיתדגנים עתירי סוכר, כריך מקמח לבן , שוקולד, ריבה ושאר ממרחים מתוקים. להעדיף פחממות ודגנים מלאים: דגנים מחיטה מלאה או מאורז מלא, כמה שפחות מתוקים וללא צבע מאכל, ששומרים על שובע ואנרגיה לאורך זמן בשל פרוקם האיטי במערכת העיכול ושמירה על רמות מאוזנות של סוכר בדם, כריך/ לחמניה מחיטה מלאה. כמו כן חשוב בארוחה לכלול חלבונים הגורמים לבניית תאים, לגדילה,כמו: גבינות ומוצרי חלב שעוזרים מאוד לבניית העצם ולגדילה שכל כך חשובים בגילאים אלה.

להלן תפריטים לארוחת בוקר:

כוס דגנים מלאים+ כוס חלב סויה.

פרוסת לחם מחיטה מלאה +טונה, גבינה, חומוס, אבוקדו, וכוס חלב\שוקו\תה.

יוגורט\ מעדן חלב+ כף אגוזים\ דגנים

דוגמאות לתפריטים בארוחת 10:

כריך או לחמניה או פיתה מחיטה מלאה+ גבינה לבנה\חביתה\גבינה צהובה\חומוס\חמאת בוטנים\ביצה קשה\פסטרמה\טונה\חמאת שומשום.

1-2 ירקות המכילים סיבים תזונתיים, מינראלים וויטמינים רבים .

1-2 פירות – המכילים ויטמינים וסיבים תזונתיים רבים
 
 
 כיצד לאכול בריא?
 
כדי לאכול בריא עלינו תחילה לדעת מה לא טוב לנו לאכול? או ליתר דיוק מה לא טוב בכלל לאכול לאו דווקא לנו.
1. נושא הכימיקלים- דהיינו כל חומר המוסף למזון, חומרים משמרים, חומרי ריח וטעם, צבעי מאכל, מונו סודיום, אספרטיים, ועוד.
חומרים אלו מזיקים לגוף, יוצרים עומס מיותר על הכבד והכליות, הם מצטברים בתאים, במערכת הלימפה, בכלי הדם, מפריעים ומחלישים את הגוף, פוגעים ביכולתו הטבעית לרפא את עצמו.
2. מרגרינה -שומן צמחי, = שומן טרנס.                                                                                                              
השמן הצמחי מגיע תמיד כשמן נוזלי, כאשר הוא נוזלי וממוצא בכבישה קרה הרי שהוא אפילו בריא. אולם אותו שמן ברגע שהופכים אותו מנוזלי למוצק בתהליך כימי הנקרה הדרוגנציה הוא הופך למזיק, הסיבה לכך היא מאחר והתהליך גורם לשינוי מולקולת השמן, התהליך בו מולקולת השמן הצמחי "מותקפת" במימן בתוספת כימיקלים לזירוז יוצרת מולקולה חדשה בעלת מבנה הנקרא "טרנס". מולקולה זו זרה לגוף שאינו יודע להתמודד איתה ולפרק אותה, היא שוקעת בדפנות כלי הדם ומצטברת שם, בעודה "מסייעת" עם הזמן לסתימת עורקים, מחלישה את הלב, מונעת מהדם לזרום כראוי, מונעת מהלימפוציטים להגיע ולפעול ומונעת לנקז את הרעלים.
המשך בקרוב להשתמע זיו מאיר.
ליעןץ ופירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק 
לאכול בריא הביצדללללללללללללללללל
 
 
 
 
תזונה לפי סוג דם
 
 
תזונת  האדם הקדמון ושינוי סוגי הדם השונים
 
קיצור תולדות הדם
אי שם בשחר ההיסטורי חיו בני אדם בעלי סוג דם ראשוני. הם חיו אי שם באפריקה .
סוג הדם שלהם היה סוג דם O והם היו בעיקר ציידים ומלקטים וזה אומר שכאשר היה צייד היו כל הגברתנים יוצאים לציד והנשים היו מלקטות בעיקר זרעים, שורשים ופירות, כך שרוב התזונה היתה מבוססת על בשר ציד ,פירות, זרעים ,שורשים ומערכת העיכול היתה בנויה בהתאם לאיזון עם סוג מזון זה.
 לעומת זאת מזונות כמו לחם, אורז ופחמימות, אשר ניתן לומר שלא היו בדיוק בתפריט שלהם ואפילו אם היו פוגשים סוג כזה של מזון, רוב הסיכויים שהיו מרגישים לא טוב (בערך כמו אדם שנותנים לו לאכול גוש דבק ).

ואז חל שינוי, בערך לפני כ 30.000 שנה, חל שינוי אקלימי בעולם במהלכו הפשירו הקרחונים באירופה שעד אותה תקופה היתה בעידן קרח קטן ואילו אפריקה התחממה והתייבשה והתקדמה לאט לאט למצב שאנו מכירים היום באפריקה, חם, יבש וללא הרבה מים ביחס לגודל כמובן. ביחד עם הייבוש הלך המזון והתמעט ולא יכול לספק את כל החברות האנושיות שחיו בה.

משם החלה נדידה של שבטים, אולי קטנים ואולי בחבורות גדולות לכוון יבשת אסיה ומעלה לארופה. חלקם הגיעו לאזורים פוריים, אזור הנילוס או אירופה ואסיה ובמשך 10,000 השנים פיתחו חקלאות וישובי קבע .

בישובים אלו המצב היה שונה,לא עוד חיפוש צייד וליקוט מזון מהטבע. במקומם, בערים גידלו את המזון וגם את הבקר והצאן בעצמם, הציידים הפכו לחקלאים וכבר לא אכלו בשר ציד אלא תוצרת חקלאית שהיא דגנים ,לחם ,קטניות פירות זרעונים .

עם שינוי זה החל להתפתח סוג דם חדש והוא סוג A . סוג דם זה שינה את המרכיבים של מערכת העיכול והתאימה לעיכול מזונות של העיר הגדולה ותרבות חקלאית ופיתח עמידות גבוהה למחלות שהם מנת חלקה של כל עיר וישוב צפוף בזמנים ההם (גם היום הזיהום בעיקרו נמצא יותר בכמויות בערים הגדולות) .

חלק נוסף של השבטים הגיע לערבות לאסיה, שם גידולים חקלאיים פחות מתאפשרים אבל יותר קל לגדל מרעה צאן ובקר. אלו היו הנוודים ואצלם התפתח סוג דםB . הם לא איבדו את חוסנם הגופני מהיותם ציידים אבל מערכת העיכול הותאמה לתזונה של בקר צאן וחלב. עדיין חסונים גופנית אבל מערכת העיכול התאימה את עצמה לתזונה של צאן, בקר וחלב .

לפני כ- 1200 שנה חלו בעולם שינויים חדשים. שבטים נדדו בין אם במלחמות ובין אם בסחר ועמים שונים החלו להתערבב אחד בשני. העמים השונים של ערבות אסיה התערבבו עם העמים הלבנים שזה אומר A+B = AB וכך נוצר לו סוג דם חדש ועדיין נדיר .

סוג דם זה משלב את הטוב שבשני העולמות ומערכת העיכול שלו סובלנית ויכולה לעכל מגוון מזונות מהחי ומהצומח .
סוגי הדם השונים נבדלים זה מזה בהרכבי הנוגדנים שלהם , ידוע ש- B ו- A לא יכולים לתרום דם אחד לשני מסכנת קרישת דם .
באותו האופן גם מזונות שלא מתאימים בגלל סוג הדם יכולים לגרום לירידה בכושר מערכת החיסון וביכולת שלה להתמודד עם מחלות ואפילו לגרום לירידה הדרגתית בבריאות, במשאבי האנרגיה ומגוון שלם של תופעות אלרגניות כגון נפיחיות, כבדות, חוסר אנרגיה, דיכאון, אקזמות, בעיות פרקים, מיגרנות, פריחות, ליחה, כאבי מחזור, ועוד ...
 

מה בין תזונה לאנטי אייג'ינג

מאת ד"ר זיו מאיר

הגיל השלישי שהייתי מגדיר כ-50 פלוס מתאפיין בצורך של לשמור על הקיים ככל הניתן, עד גיל זה עסקנו בבניה מסיבית של אמצעים חומריים והתקדמות, מבלי להתחשב לרוב בבריאות שלנו, אולם עתה לאחר שהגענו למחוז חפצנו (תמיד יש עוד) הגיע הזמן ראשית לשמור על הבריאות הקיימת, ויחד עמה לנסות ולשפרה. אם כן מה עושים?  

ראשית 2 כללים חשובים:

1.      מים:

לשתות לפחות 8 כוסות מים כל יום כדי להישאר בריא. המים מסייעים לנו להיפטר מרעלים וחומרי פסולת לא רצויים מהגוף. לא לסמוך על תחושת הצמא, מאחר ותחושה זו פוחתת עם הגיל. מומלץ מאוד לשתות נוזלים הכוללים  100% מיצי ירקות ופירות

2.      לאכול מעט כ-5-6  פעמים ביום מזונות דלי קלוריות  ולמתן את צריכת השומן הרווי, כלומר לאכול  מזון בלתי מעובד, שמן דגים, פירות וירקות טריים, כמו כן לצמצם את הנתרן והסוכר בצריכת המזון. 

להלן המזונות המומלצים:

שום:

לשום סגולות מרפא מיוחדות מאז ומעולם.  (חי או מבושל) השום  מסייע להגן על הגוף מפני מחלות לב. וסרטן, ב- 1994 נעשה  מחקר ב- Tasgore לרפואה בהודו  והתגלה כי אכילת  שום הפחיתה את רמות הכולסטרול בדם וכן בסיוע דילול דם באופן יעיל יותר מאשר אספירין, ובכך לסייע להפחתת הסיכון למחלות לב. מחקר אחר שנעשה באיווה, ארה"ב, על כ- 41,000 נשים בגילאי 55 - 69 גילה כי נשים שאכלו שן שום לפחות פעם בשבוע היו בסיכון נמוך יותר ב- 50%  לפתח סרטן המעי הגס.

ג'ינג'ר:

שורש ג'ינג'ר עשוי לסייע להקל על כאבי פרקים וכאבים ומשפר את העיכול ומערכת הדם, אשר יכול להיות שימושי עבור אנשים מבוגרים.

 אגוזים:

האגוזים הם מקור טוב למינרלים להם הגוף זקוק, במיוחד אגוזי מלך ואגוזי ברזיל.  אולם אגוזי מלך, העשירים באשלגן, במגנזיום, בברזל, באבץ, בנחושת וסלניום, עשירים גם בקלוריות, מומלץ לצרוך מהם יום יום כ-6-8 יח' אך לא בכמויות גדולות בשל כמות הקלוריות המצויה בהם. האגוזים משפרים את תפקוד מערכת העיכול,המערכת החיסונית,  את העור מסייעים  להורדת הכולסטרול.

 

אבוקדו:

האבוקדו נחשב לפרי, הנאכל בדרך כלל  עם ירקות, על כן רבים חושבים שהוא ירק... האבוקדו עשיר באשלגן  ובוויטמין  E ומשמש מקור טוב של שומן חד בלתי רווי, המסייע להורדת רמת הכולסטרול הרע בגופנו. כמו כן, הוויטמין E באבוקדו מסייע לנו לשמור על עור בריא ומניעת הזדקנות.  (ויטמין E עשוי לעזור להקל על גלי חום של גיל המעבר). ואילו האשלגן באבוקדו  מסייע למנוע אגירת נוזלים ולחץ דם גבוה.

 

פירות יער:

פירות היער הם מרכיב חשוב בתזונה לגיל השלישי, כמו גם לאדם בכלל, מאחר ופירות היער מכילים

פיטוכימיקלים המכונים פלבנואידים. הפלבונואידים הינם חומרים נוגדי חמצון חזקים המסייעים להגן על הגוף מפני נזקי הרדיקלים החופשיים והזדקנות.

כאשר הכוונה לכל פירות היער השחורים הכחולים כגון  פטל שחור, אוכמניות, דומדמניות שחורות וענבים שחורים. 

 

ירקות ממשפחת המצליבים:

מסייעים  לגוף במלחמתו נגד רעלים סרטניים

הכוונה לכרוב, כרובית, ברוקולי, כרוב, לפת, כרוב ניצנים, צנון ואת גרגיר הנחלים.

מומלץ  לצרוך כמאה חמישים גרם ליום לפחות  על בסיס יומי. רצוי באופן חי או מבושלים קלות כדי שהאנזימים החשובים ישארו.

 סויה:

הסויה מכילה מרכיבים רבים בניהם  פוטו אסטרוגנים. נשים לאחר גיל המעבר עלולות לגלות  כי סויה עוזרת לשמור על רמות האסטרוגן. כמו כן הסויה עשויה להקל על גלי חום בגיל המעבר וכן להגן מפני אוסטיאופורוזיס אלצהיימר, מחלות לב ועוד.

חיטה מלאה

פחמימות מורכבות מספקות אספקה קבועה של אנרגיה לגוף במשך היום,  אורז מלא או פסטה מחיטה מלאה הוא פחמימה מורכבת מעולה. החיטה המלאה עשירה  בסיבים תזונתיים וניתן לשלבה בתפריטים רבים.

 אבטיח:

האבטיח מכיל ויטמין A, B ו-C; ואילו הגרעינים /הזרעים מכילים סלניום, שומנים חיוניים, אבץ וויטמין E,

מומלץ לשתות מיץ אבטיח בו יהיו משולבים גם הגרעינים הטחונים  יחדיו. למניעת  נזקי רדיקלים חופשיים והזדקנות.

נוזלים:

מומלץ לשתות לעתים קרובות, לבחור בין נוזלים מזינים, כולל 100%פירות  ומיצי ירקות, דלי שומן .

 

 

                                                                        בהצלחה

 
 
 
  
 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא