הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

מסלול תארים


 

מסלול לימודי רפואה סינית מסורתית

 
 


מבצע!

קורס העשרה בשווי 3700 ש"ח במתנה בהרשמה למסלול רפואה סינית 
 
  
 
 
 
 
 

 ראש מגמת לימודי רפואה סינית מסורתית: פרופ' קסיו צ'יאנג + ד"ר חיים שפירא 


[  פתולוגיה של מערכות, אבחנה מבדלת.

[  טכניקות אבחנה ותשאול, טכניקות דיקור, מוקסה ואחרות.

[  אנטומיה טופוגרפית.

[  חמשת הפזות ושמונת העקרונות.

[  צמחי מרפא ותזונה.

[  שיאצו, דו -אין, טווינה, טאי-צי.

[  מבוא לקליניקה וקבלת מטופלים.

 


לימודי רפואה סינית מסורתית שנה א'

 

מבוא לרפואה סינית מסורתית

הקורס מפגיש את הסטודנטים עם עקרונות הרפואה הסינית המסורתית כמו כן יוצגו החטיבות השונות המרכיבות את מסלול הלימודים ואת הטיפול הסיני: תזונה, שיאצו, צמחי מרפא, דיקור עקרונות אבחנה ועוד. הקורס משלב בין התפיסות המערביות לסיניות ומציג סוגיות, כגון עישון וסמים, תרופות וצמחים בראי האנרגטיקה של הרפואה הסינית.

 

פתופיזיולוגיה לפי הרפואה הסינית המסורתית

הקורס מלמד את יסודות הפיזיולוגיה על פי הרפואה הסינית המסורתית, בוחן פתולוגיות שכיחות באיברים שונים, אבחנה מבדלת לסימפטומים שכיחים ויסודות התשאול והאבחנה על פי גישת 8 העקרונות יין יאנג, פנימי חיצוני, קור חום, חוסר עודף. הקורס בוחן את המסלול המרידיאנים בהקשרים קליניים ומתייחס ליסודות השונים באדם: עצב, שמחה, כעס, דאגה , אבל ועוד.

 לחץ להגדלה


לימודי רפואה סינית מסורתית שנה ב'

 

פילוסופיה סינית

הקורס מלמד את יסודות הפילוסופיה הסינית בהקשריים רפואיים ומתייחס להבדלים בין הזרמים השונים בתפיסות הסיניות והשפעתם על גישות רפואיות שונות (חמש הפזות ושמונה העקרונות). הקורס בוחן את הקשרים בין מושגי יסוד מעולם הרפואה המערבית לאופן כתיבתם ברפואה הסינית ומהווה יסוד להבנת עקרונות עבודה בצמחים ודיקור.

 

שיאצו

הקורס מורכב משתי חטיבות: הראשונה מתמקדת בלימוד עקרונות העבודה בשיאצו על פי שיטר נאמיקושי ומצונאגהה המהווה יסוד חשוב לדיקור ובעיקר ליכולת ההתחברות שלנו עם המטופל. במהלך הקורס ניתן דגש לתקשורת וטיפול לא מילולי המתייחס לגוף ולנפש כיחידה אחת.

 

החטיבה השנייה משלבת את הגישות השכיחות בעולם השיאצו- שיטת טיפול יפנית במגע המבוססת על הרפואה הסינית המסורתית. במסגרת חטיבה זו תלמדנה גישות אבחנה שונות (אבחנת בטן ואבחנת גב) ויבחנו מקרים שונים כמו כאבי ראש, בעיות גב, הפרעות שינה, מתח וחרדה, תוך התאמת הטיפולים המתאימים במצבים השונים.

 

דו-אין

תרגול עצמי שמטרותיו מגוונונת: הכנת הגוף לפני הטיפול בשיאצו הן כמטפל והן כמטופל, לימוד תרגילים שונים בנשימה ובתנועה המאפשרים שיפור הזרימה האנרגטית ופיתוח הרמוניה עם הסביבה, שילוב טכניקות מתוך הטא, הטאי צי גונג למטרות טיפול, הנחיית מטופלים, פיתוח מודעות עצמית וחידוד החושים. השיעורים מועברים במקביל לשעורי השיאצו.

 אנטומיה טופוגרפית + דיקור (1+2)

 

הקורס מורכב משתי חטיבות:

 

החטיבה הראשונה - מתמקדת בהכרת מסלולי המרידיאנים ונקודת הדיקור שלהם. דגש רב יושם על הכרת מבנים אנטומיים רגשיים, כמו עצבים וכלי דם, שמחט עלולה לחצות אותם, הקשיים הפיזיולוגיים ואנרגטיים, תפקודי הנקודות והשפעתם על איברים פנימיים ומשמעות השם הסיני בנקודות שונות. בנוסף כולל הקורס טכניקות מבוא לשימוש במחטים ודיקור מעשי בנקודות השונות בגוף.

החטיבה השנייה - היא המשך לימוד שיטתי של המרידיאנים השונים, כמו מרידאן הקיבה, שלפוחית השתן וכיס המרה. ההיבטים האנרגטיים של הנקודות והמרדיאנים משתלבים עם לימודי השיאצו ולימוד האבחנה הנעשית במקביל.

 

עקרונות באבחנה הסינית

הקורס מהווה המשך ל"פתופיזיולוגיה על פי הרפואה הסינית" ומעמיק את יכולת האבחון בגישות השונות: ארבע הרמות, שש השכבות, עקרונות האבחנה על ידי הלשון, התייחסות מעמיקה למצבים חיצוניים ופנימיים ודגש רב על אסטרטגיות טיפוליות. קורס זה כולל מבואות לטיפול בצמחי מרפא תוך דיון על המקורות הלשוניים של הצמחים, היבטים היסטוריים ופילוסופיים, חלוקה לקטגוריות תוך התייחסות לטעמים, לאנרגיה החומנית ולאברי המטרות שלהם.

 
 לחץ להגדלהצמחי מרפא (1+2)

 

הקורס מורכב משתי חטיבות:

 

החטיבה הראשונה - מתבססת על הפילוסופיה הסינית ובוחנת קבוצות שונות של צמחי מרפא בראי מערבי וסיני. דגש רב ניתן על ההשפעות הפסיכו אקטיביות של כל צמח, היבטים מחקריים והתוויות נגד (סיכונים). בנוסף ללימוד הצמחים באופן שיטתי הקורס מתמקד באינטרקציות הסינרגיסטיות (מחזקות) והאינגוניסטיות (נוגדות) של צמחים כבסיס להרכבת פורמולות אינדיבידואליות למטופלים.

החטיבה השניה כוללת:

[המשך לימוד צמחי מרפא בודדים. במהלך הקורס נחשפים למספר פורמולות חשובות תוך הבנת יחסי הגומלין בין הצמחים השונים (ההיררכיה בפורמולה, יחסי קיסר, שר ומשרת ותפקידי המוביל).

[  שעות תרגול

[  שעות תרגול המיועדות לשינון ותרגול החומר המעשי בתחום הטיפול המנואלי (שיאצו), חזרה ואיתור נקודות דיקור ותרגול טכניקות הדיקור. התרגול נעשה ע"י צוות הדרכה ומכוון לכל זוג באופן אינדבידואלי. כל מפגש מתחיל בתרגול מונחה, ולאחריו מעבר לעבודה עצמית בהתאם לצרכים של כל סטודנט.
 
חמש הפאזות
עקרונות הטיפול עפ"י חמש הפאזות: הקורס מדגיש את אפיוני האדם על פי הפאזות השונות, תוך פענוח היבטים שונים באבחנת דופק ובאבחנת גוף ופנים, וכן אבחנת מחלות בראי הפאזות: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ, המעגל הבונה והמעגל המבקר, השלכות קליניות ובחירת נקודות, טיפול, הדגמה והתנסות קלינית על מטופלים.

 

סדנאות ולימודי וחוויה

מספר מפגשי השלמה המיועדים להתנסות מעשית בתחום צמחי המרפא, תזונה ומגע. בסוף שנת הלימודים נערך מפגש הנמשך על פני יממה שלמה מחוץ לכותלי המכללה. במפגש חוויתי ולימודי ומתרחש בסוף שנת הלימודים בצפון הארץ ובדרומה. במהלך הסיור נחשפים לחלק מהתחומים השונים, כמו סיור צמחים, סדנאות בישול היכרות עם קבוצות אתניות שונות בארץ, מדיטציה, טיפולים לאור הירח ועוד. הסיור תורם להעמקת חווית הלימודים רפואה הסינית, לגיבוש חברתי ולהבנת האדם בסביבתו.

 

 

לימודי רפואה סינית מסורתית שנה ג'

 

צמחי מרפא 4+3 (פורמולות)

חטיבה שלישית - עקרונות בבניית פורמולות. החטיבה עוסקת בעקרונות מתן פורמולות, בנייתן ויחסי הגומלין בין הצמחים הבודדים המרכיבים אותן. בין הפורמולות הנידונות: פורמולות המשחררות פתגונים חיצוניים, מפזרות ליחה, פותחות חסימות ועוד, הקורס מתבצע תוך חזרה על לימוד הצמחים הבודדים והעמקת החומר הקיים.

חטיבה רביעית - עקרונות בבניית פורמולות. החטיבה ממשיכה לדון בקטגוריות של פורמולות שונות, כגון:  פורמולות מחזקות צי, דם, יין ויאנג ופורמולות המשפיעות על הנפש. בחטיבה זו מושם דגש על היבטים מעשיים כדוגמת אופן השימוש בפורמולה, מינונים מומלצים, דרך ההרתחה או הנטילה המומלצת וסיכונים אפשריים. בחטיבה זו ניתן גם רקע מעמיק לאבחנה המבדלת על פי הסינדרומים השונים.

 

אבחנה מבדלת

אבחנה מבדלת לפי סינדורמים כגון: בעיות גניקולוגיות, עיכול, נשימה ועוד. הקורס מציג את הדיסהרמוניות השונות האפשריות לכל סימפטום מערבי, תוך דגש על האסטרטגיה הטיפולית הכוללת דיקור, צמחים, תזונה ו7תוספי מזון. במהלך הקורס משפרים הסטודנטים את מיומנות הדיקור שלהם, תוך חזרה והעמקת הידע בנקודות שנלמדו במסגרת הקורס באנטומיה טופוגרפית ודיקור.

 

דיקור מס 3

חטיבה שלישית - קורס המשך לחטיבות הקודמות. חטיבה זו מתמקדת בתרגול ושכלול טכניקות הדיקור של אותן נקודות הנלמדות במסגרת קורס האבחנה המבדלת. לימוד ותרגול הנקודות נעשה במקביל להצגת מקרים, כגון: כאבי ראש, דיכאונות, הפרעות שינה, ועוד.

 

קליניקה

חטיבה ראשונה - מבואות לקליניקה על פי ה- tcm . שיכלול טכניקות אבחנה בלשון ודופק. עקרונות בקבלת מטופלים ותרגול תשאולים. בחטיבה זו יעשו מספר מטופלים על מטופלים במגוון בעיות (כאבי ראש, גב, עצירות, פרקים, עור וכו). כל מטופל יעבור תשאול ואבחנה יסודית, תוך דיון על כל האספקטים הטיפוליים המתייחסים לבעייתו.

חטיבה שנייה - קבלת המטופלים מחטיבה אחת וטיפול תחת פיקוח והשגחת צוות המדריכים בתחומים השונים דיקור, צמחי מרפא, הנחיות בתזונה ותוספי מזון, מגע. במהלך הקורס כל סטודנט יכיר את כל המטופלים ויתמצא היטב בכל ההיבטים (המערביים והסינים) של מחלתם.

 

מרידיאני אקסטרה + קליניקה

חטיבה ראשונה - היכרות עם מרידיאני האקסטרה והשימושים הקליניים שלהם. השוואה בין הגישה היפאנית לסינית והתמקדות בגישות מחקר יפניות שונות. בלימודים רפואה סינית

שילוב חשמל, מוקסה ודיקור במהלך הלימודים.

חטיבה שנייה - התנסות קלינית אישית עם מטופלים חיצוניים תוך תרגול והטמעת החומר שנלמד עד כה.

 

טווינה(פיזיותרפיה סינית)

חטיבה ראשונה - הקורס עוסק בלימוד עקרונות העבודה בטווינה, בדגשים אורטופדיים ובפיתוח הרגלי עבודה ויציבה נכונים. כבר במהלך החטיבה הזו תיעשה אינטגרציה עם קורס השיאצו שנלמד שנה קודם לכן.

חטיבה שנייה - שימוש בטווינה למצבים שונים על פי אבחנה מבדלת. שילוב טכניקות נוספות כדוגמת מוקסה ומגנטים וטיפולי בעיות תסמונת.

 

טכניקות נלוות

הקורס מלמד טכניקות עבודה מעשיות כמו מוקסה (חימום), כוסות רוח, הקזות, מגנטים ועוד. הטכניקות משולבות במהלך לימודי הטווינה. יושם דגש אל האינטגרציה הטיפולית ועל התייחסות לסיפורי מקרה.

 

שעות תרגול

שעות התרגול מיועדות לשינון ולתרגול החומר המעשי בתחום הטיפולי המנואלי (טווינה וחזרה על שיאצו), תרגול נוסף בטכניקות מוקסה וכוסות רוח, חזרה ואיתור נקודות דיקור ותרגול טכניקות הדיקור. התרגול נעשה ע"י צוות הדרכה ומכוון לכל זוג אופן אינדבדואלי. כל מפגש מתחיל בתרגול מונחה, ולאחריו מעבר לעבודה עצמית בהתאם לצרכים של כל סטודנט.

 

סדנאות לימוד וחוויה

מספר מפגשי השלמה המיועדים להתנסות מעשית בתחום צמחי מרפא, תזונה ומגע. היכרות עם בתי מרקחת השונים הפועלים בארץ. בסוף שנת הלימודים באזור צפון או דרום הארץ. במהלך הסיור נחשפים לחלק מהתחומים השונים כמו סיור צמחים, סדנאות בישול, היכרות עם קבוצות אתניות שונות בארץ, מדיטציה, טיפולים לאור הירח ועד. הסיור תורם להעמקת חווית הלימוד הסיני, לגיבוש חברתי ולהבנת האדם בסביבתו.

 

 

לימודי רפואה סינית מסורתית שנה ד'

 

קליניקה

חטיבה שלישית - קבלת מטופלים וטיפול תחת פיקוח והשגחת צוות המדריכים בתחומים שונים"דיקור, צמחי מרפא, הנחיות בתזונה ותוספי מזון ומגע. כל מפגש כולל דיון קליני והעמקת הידע בעזרת סמינריון הדן בבעיות מרפא של אחד או יותר מן המטופלים. במהלך הקורס כל סטודנט יכיר את כל המטופלים ויתמצא היטב בכל ההיבטים (מערביים וסינים) של מחלתם.

חטיבה רביעית - ביקור במרפאות ומחלקות של בית חולים תוך שימת דגש על שילוב הרפואה הסינית עם הקונבנציונלית, מתן מענה למטופלים עם בעיות אקוטיות, המשך מעקב וטיפול במסגרת אמבלטורית ואינטגרציה של כל החומר הנלמד במהלך השנים הקודמות.

חטיבה חמישית - שיכלול הכלים הקליניים בדרך התנסותית תוך מעבר על המוקדים בקליניקה. שילוב טכניקות טיפול מודרניות כמו אלקטרו – אקופונקטורה, או גישות טיפול יפאניות לצד גישות מסורתיות המבוססות על דיקור מגע וצמחי מרפא.

 

צמחי מרפא מס 5 (סינדרומים)

חטיבה חמישית - מעבר על סינדרומים שונים תוך מתן דגש על היבטים פרקטיים המבוססים על המקרים השונים בקליניקה: בין הסינדרומים" בעיות עור, גיניקולוגיה והריון, גסטרואטורלוגיה, ראומטולוגיה ועוד. חטיבה זו מהווה אינטגרציה וביסוס החומר הלימודי מן השנים הקודמות. במהלך החטיבה מושם דגש על אבחנת בטן ודופק והצלבת הנתונים מתוך אנמנזה (לקיחת סיפור מחלה) של המטופל.

 

תזונה לפי סינדרומים

קורס זה מתבסס על החומר הנלמד בצמחי מרפא בשנים הקודמות ועל פרקים בתזונה שנלמדו עד כה. במהלך הקורס לומדים על קבוצת מזון לפי הסינדרומים השונים והרכבת תזונה לבעיות נפשיות ומנטליות ועוד.

 

בסיום הקורס יש להגיש עבודה בהיקף של עבודה סמינריונית בנושא שיוסכם עם מנחה הקורס.

יתכנו שינויים במבנה הלימודים על פי החלטת בית הספר.

תלמידים המעוניינים, רשאים לעבור התמחות נוספת בבית החולים שנגחאי שבסין.
 

לימודי רפואה סינית מסורתית וכל תעודות המכללה מוכרות על ידי "ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי הוליסטיות ורייקי" ובשילוב בית החולים האוניברסיטאי בשנגחאי בסין.


מכללת ברק לרפואה משלימה מזמינה אותכם להירשם ללימודים מקצועיים מהטובים בתחום הרפואה הסינית המסורתית ולימודי הרפואה המשלימה בכלל

 

 מספר המקומות ללימודי רפואה סינית מסורתית מוגבל!  הזדרזו להרשם!

    
 
          ירושלים    טל: 02-6483663  או 02-5664627 
 
  שלוחות הדרום : במשואות יצחק ,אשדוד, אשקלון, באר שבע, טל:  08-6588008,
 
                                                                                      פלאפון:        050-5861739

 

 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא