הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

המזונות הטובים לכוח גברא על פי הרמב"ם
 
 
ראשית המזונות הטובים לכוח גברא מהירקות והצומח על פי הרמב"ם
ומן הצמחים, הלפת והפשתנגש (חסה), והבצלים, ובסגולה הלבן ממנו, והשומר, והנענע הוא המנטה. והאפונים והפולים, והרוביא, והסיסמאן (שומשומין). והאשפראג (אספרגוס).
ומפירות האילנות: השקדים היבשים הקלופים, והלוזים, והענבים. ופיסתוק, וזרע הבוטנים הגדולים. ואגוז הינדי, וכן גרגרי אלזל הוא אל זלנה (פלפל שחור) וכו'. הנה אילו כולם מזונות נמצאות מועילות בעניין זה, ויעזרו על הקישוי..., ושתיית מי הדבש יעזור על הקישוי. ויותר מועיל מכל מזון ורפואה העניין הנזכר הוא היין. ואין תמורתו בכוונה זו, כי הדם המתילד ממנו חם ורטוב, וירחיב הנפש, ויפשיט (מעורר) אל המשגל מאוד בסגולה בו. וכל שכן כשייקח ממנו בכוונה, ואחר המאכל ועם היציאה מן מרחץ, כי פעולתו בזה יותר גדולה מכל מה שהוא זולתו".
בקטעים לעיל ביאר רבנו את הדברים המועילים לכח גברא מהירקות והצמחים, עתה ציטוט בנושא מאכלים אחרים המגבירים את כוח הגברא:מזונות שונים להגברת כוח גברא על פי הרמב"ם

"וראוי שאזכור הרפואות המורכבות והמזונות המורכבות לזה העניין, ואחל במזונות: תעשה (כלומר מאכלים מורכבים...) מבשר צאן בן שנתו, ואפונים, וחסה, ולפת, ובצל לבן, וחלמון ביצת התרנגולת, ויהיו התבלין אשר זכרנו מורגשות" (פירוש; שיהיה טעם התבלין מורגש).
"הריסיה. עשויה בבשר כבש או תרנגול סריס, ותתובל במה שזכרנו מן הזרעים, ויוסיף מעפר הקנילה (קינמון) עליה". (עוד אחרת) "ואם ישתה חלב חם שעור ליטרא(פירוש ליטר אחד), ויעפר עליו (פירוש; יפזר עליו מהעפר) רביע שקל מגירופרי שחוק ומנופה, יועיל מאוד, ויתן הקושי וירבה הזרע. וכן הבצלים הצלויים יועילו מאוד בסגולתם, ולא ימנע מעפר (פירוש; לפזר) עליו הזרעים המשוערים (פירוש; המוזכרים לעיל). וזכרו, שהבצל הצלוי עם חלמון הביצה השלוקה יעשו פעולה גדולה בזה. וכן חלמון הביצה הטרמיטא (השלוקה) כשיעפר עליה מן הזרעים המשוערים. וייקח מהם קודם שיישן קרוב למעשה (פירוש; לתשמיש), יעיר המשגל (וירבה הזרע).
וזכר בן ציני (פירוש; הוא שם רופא בדורו של הרמב"ם), (עוגה) לחזק המוח מהרכבתו, וזה תוארו, עוגה עשויה כן: יוקח ממוחי העופות והיונים חמישים במספר, וחלמוני ביצי העופות עשרים, וחלמוני ביצי התרנגולת הילדה (הקטנה) עשרה, וכן מי בשר כבש השחוט הכתוש חתיכה, ומן מי הבצל הצלוי, שליש אוקיה, וממי פשטנגאש (גזר) חמש אוקיות, ומן המלח והתבלין החדים שעור הצורך, ומן החמאה חמישים דרהם, יעשה ממנו עוגה ויאכל, וישתה עליו אחר עיכולו יין חזק בעל ריח טוב, נוטה אל המתיקות.
והנה אני הרכבתי ממאמרו זה, עוגה נקלה לעשות, ערבת הטעם. ואמר לי מי שחברותיה לו, כי הוא מצא בה תועלת גדולה. וזה תוארה, יקח ד' בצלים, ויצלם בתנור עד שיתבשלו, ויסיר קליפתם החיצונה, ויכתשם כתישה טובה. וכן יקח חצי ליטרא בשר כבש (אשר) נשק ונצלה במרקו עד שישלם בישלו. ויכתוש הבשר ויערב (עם הבצל הצלוי עם מה שנשאר מן המרק), וישים עליו עשרים חלבונים מביצי התרנגולת ויערבב הכל ויחבר אליו מן הזרעים המשוערים, שיעור מה שיורגש טעמם, ומעט מלח. ואם יהיה המלח סקנקור (מלח שמורידים מהדג הכבוש הנקרא סקנקור. ויש לבדוק האם מותר באכילה), יהיה יותר טוב. ויצלהו במי שומשומין. וכן תעשה כמו בעוגה הזאת בעצמה, גזר, שלוקה, קלויה, תמורת (פירוש; מקום) הבצל, ותעשה גם כן בבצל פשטינגא, כמו שספרתי.
עוגה אחרת, ייקח מביצי (אשכי) התרנגולים שלוש אוקיות, וממוחות העופות שלוש אוקיות, ועשרים חלמוני ביצי תרנגולות, ואם יהיו ביצי היונים, יהיו יותר טובים, והזרעים המשוערים, ויצלה אותם בשמן סיסמאן. ותעשה גם כן במוחי הטלאים תמורת (פירוש; במקום) הבשר, ויעשה פעולה טובה.
וזכר בן ציני וזולתו מן הרופאים מינים מן המתיקות המועילות, והנה זכרו מהם מתיקה, קלה לעשות, עריבת הטעם, והיא מנוסית, ותאריה: לבבי הבטנים, ולבבי הפוסתוק, ולבבי השקדים, מכל אחד שתי אוקיות. סיסמאן הוא גולנגאן בקשרו (קלויים), זרע אורטגה, ולב זרע האבטיח, מכל אחד אוקיה, סוכרו ודבש דבורים שהוסר קצפו ארבעה ליטרות, ויצלו הלבבות כולם בשמן סיסימאן (שומשומין) עד שיקפא. ויעשה מתיקה הנהוגה, ולא תהיה האש חזקה.
מתיקה אחרת, והוא שישרה האפונים, וישרה אותם במי האורוגה עד שיתבקעו ויתקלפו, וייקח מהם חלק, ומכל הלבבות שקדם זכרם חלק, ויצלה הכל בשמן סיסימאן (שומשומין), ויקפיאהו בדרך מתיקה.
וידע אל אדוני, כי אלו המזונות העשויות למשגל, ראוי שיוקחו אחר צאת מן המרחץ, ואם היה אפשר שישתה אחריהם שעור שלש אוקיות מיין ריחני, היה יותר טוב בכוונה, ולהשמין הגוף גם כן".
"ומן הרפואות הטובות אמרו לעשות מרקחת מהלבבות שקדים, ולוזים, הפוסתוק ונוס אינדיאקה (אגוז קוקוס) קלופה גרודה, ובוטנים. וזרע אל קלקל, והוא אשר ימכרו בחלוף זרע שילו בלשמום. וזרע אלזלם, הוא אשר ימכרו בחלוף זרע שילו בלשמום, וזרע אלזלם הוא פלפל השחורים. וזרע טרבנטינה, מכל אחד חלק, פלפל ארוך, וזנגביל מכל חצי חלק, יודק הכל ויולש בפאניס (מן עוגה), וייקח ממנו יום כביצה.
משקה, אמרו שהוא ירבה תאות המשגל וירבה הזרע, יוקח סלגס הוא לפת, ותאנים. ויבשל בשול טוב, ויזככהו, וישליך עליו פאניס (מן עוגה), ויעמיד על האש עד שירתיח, וישאר יין, וישתה ויתאוה.
וכבר זכרו גם כן על צד סגולה זה, שיוקח זכרות השור, ויודק (לכתוש אותו עד דק), ויעפר (ישליך מעפר הדק הנ"ל) ממנו על ביצה טרמיטא (שלוקה), ויאכלנו. אמרו, וכן אלנכל (פרי התמר), גם כן הנה בשרו יש לו פעולה גדולה מאוד בזה".
עוד נותן הרמב"ם כמה הנהגות כלליות העוזרות בפתרון בעיה זו, בנוסף לכל המאכלים שצויינו והם:
"ואולם ההנהגה אשר ראוי שיתנהג, עם הבחירה מאלו המזונות והרפואות, היא שיכנס במרחץ בכל חמשה ימים פעם, ולא יאריך בו, ויריח הדברים כמו המור, והעמבר, והגליא, ויאכל אחר המרחץ וישתה עליו אם אפשר לו יין ריחני, או משקה דבש. ויחפוף רגליו בכל לילה קודם השינה עד שיתאמדו, אחר שירחצם במים חמים. ויעשה זה בקיץ ובחורף, כי הרגלים כל מה שיתקררו, ישקיט הקושי ויחסר. וכן ישתדל לחמם שפל הבן תמיד ולמשוח בחמאה רבה. וזה סוף מה שאכוין עליו בהנהגה הזאת.
ודע, כי הרופאים יקראו המשקה המשמח (משקה) לשון השור (עשב הנקרא חילמית) לבדו. וכבר ניסו הקדמונים זה, והוא שישרה מעט מלשון השור ביין, ויניחהו בו עד שיצא כוחו. ומצאו שיוסיף בשמחה מאוד ויוסיף על המשגל. וכאשר ייקח ממי הברזל הידוע, וירתיח בו לשון השור ארבעה דרהם, וקליפת אתרוג חצי אוקיה, גירפולי מרוצין חצי דרהם, וימזוג במים האלו שני ליטרא מים, או ליטרא מדבש דבורים למי שאין היין מותר לו, וישתה זה מעט מעט, ויועיל תועלת גדולה".
אלו היו כאמור ציטוטים ממאמרו של הרמב"ם בנושא שיפור כוח הגברא.
עתה לאחר שעמלנו כל כך קשה, וסוף סוף הכל הסתדר והעובר בדרך, יש לוודא כי לא תתרחש הפלה חס וחלילה, להלן קובץ סגולות נגד הפלה.
 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא