הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

כיצד לאבחן בולמיה, אנורקסיה

ניתן לאבחן בולמיה ע"י הקריטריונים הבאים:

מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "גוף נפש והפרעות אכילה"

1. בולמוסי אכילה חוזרים על עצמם ומאופיינים באכילה בפרק זמן נתון. כמות מזון שהיא ללא ספק גדולה מהרצוי וכן בתחושת חוסר שליטה ודחף לאכילה מכל הבא ליד ברגעי האכילה.

2. היטהרות לאחר האכילה ע"י הקאה, משלשלים, התעמלות מוגברת.
3. אכילה והיטהרות מופיעים לפחות פעמיים בשבוע ברציפות.
תופעה זו כפי שציינתי בראשית הספר, הולכת ומתרחבת עם הזמן, בשל המדיה, האופנה והתקשורת.

במחקר שנעשה על הביוכימיה של בולמיה, לגבי בריאות מנטלית נמצא, שזאת מחלה על בסיס אמוציונלי. בולמיה מאופיינת בקונפליקט בין הפחד מאוכל לבין שימוש באוכל להרגעת מתחים ופחדים. זלילה והקאה משמשים כסם הרגעה לתופעות ספציפיות. התקפי זלילה שבסופן הקאות לצורך היטהרות, קורות בדרך כלל, מסיבות פסיכולוגיות הגורמות להשתוקקות למזון, תוך הרגשת רעב מדומה. הרעב המדומה הוא לרוב רעב אמוציונלי, פסיכולוגי. החולה אינו אוכל בהתאם לצורכי הגוף, כי אם בהתאם לרעב האמוציונלי בו הוא חש בעקבות התרחשויות ואירועים שקרו במשך היום, הוא כאילו מפצה את עצמו בממתקים, בגלידות, במוצרים עתירי קלוריות, ללא קשר למידת הרעב הפיסית. מאחר והחולה מודע שיקיא בסוף ארוחה, הוא מרשה לעצמו ל"השתולל" באכילת מזון עתיר קלוריות, אשר לא היה מעז לאכול במצב רגיל.

מחקרים שונים שנעשו על מטופלים בולמים, הביאו למסקנות הבאות:

הגורם שמניע אותם לכך בד"כ הוא הפחתה במשקל.

לא רואים אותם במשך זמן האכילה.

האכילה נפסקת על ידי כאבים או הקאות.

הבולמיה מורכבת מאירועים חוזרים ונשנים של אכילה והיטהרות, אכילת מזון בכמות גדולה בפרק זמן של כשעתיים ברציפות בדרך כלל.

התנהגות הזאת אינה נורמלית ויוצרת לעתים דיכאון ומצבי רוח משתנים. בולמים רבים מתארים מעגלים של אכילה והיטהרות במשך היום לעתים אפילו הרבה פעמים ביום. בדרך כלל ההתקפים הם בזמן קבוע, כל ערב או כל צהרים.
בזמן ההתקף, קיימת כפייתיות אוטומטית אשר אינה נתונה בשליטתם, כלומר הם אינם יכולים להפסיק אכילה כשהם רוצים. בזמן התקף הזלילה, תגבר האכילה דווקא בעת תחושת השובע שלרוב גם לא קיימת, המוח מפסיק לתת פקודות שובע וההתקף יפסק, רק על ידי משהו חיצוני כמו כאב, שינה, אדם הנכנס למטבח בעת האכילה ומפריע או על ידי הקאה רצונית.

במחקר שנעשה באוניברסיטת מינסטורה שבארצות הברית, נחקרו 40 מטופלים, הם תארו התקפי זלילה במשך יותר משמונה שעות ואכלו 11,500 קלוריות כשלאחר מכן הקיאו. אחרים תארו זלילה של 50,000 קלוריות ביום שהיו מחולקות ל-10 התקפי זלילה ביום. הדבר דומה לכמות המזון שאנשים אוכלים באופן נורמלי במשך חודש ויותר. הדיווח הזה כלל גם חולים, שגנבו מזון כאשר אזל כספם. "אני לא האמנתי שזה יביא אותי לגנבות, אבל אינני יכולה להפסיק עם הרגל זה" טענה אחת המטופלות. הבולמיה אינה נשלטת, אלא אם כן לומדים שליטה בדרך חשיבה ושינוי התנהגות באופן מודע וספציפי. אולם לתופעות אלו השפעות הרסניות לעיתים עד כדי מוות.

המוות נגרם, כתוצאה מהמאמץ המוגבר של הגוף ובמיוחד שריר הלב לעמוד בשינויים הקיצוניים, כתוצאה מההקאות המרובות, נוצרים חוסרים שונים, מופעל לחץ רב על שריר הלב, עם הזמן אין ביכולתו של שריר הלב לעמוד בעומס והדבר עשוי לגרום לדום לב.

תופעות לוואי ונזקים:

בבולמיה, קיימות תופעות לוואי שונות זאת בשל ההקאות הרבות, הנלוות למחלה כגון: האלקטרוליטים המתמעטים כל העת בשל ההקאות הרבות, הנם המנגנון החשמלי של הגוף, אלו הן מולקולות בעלות מטען חשמלי כגון: סודיום, נתרן, אשלגן, פותסיום ועוד. הם בעלי תפקיד בתאי העצב בגוף, כאשר החסרון בהם עלול לשבש ולפגוע. לדוגמא: הלב הוא שריר שעל מנת שיפעל הוא זקוק למטען חשמלי, בפועל שריר הלב מתכווץ ומרפה, כדי לעשות פעולה כזאת הוא זקוק לשינוי זמני בזרם החשמלי, זאת עושים האלקטרוליטים. כך מחסור במולקולות אלה משפיע על תפקוד הלב, עד כדי הפסקת פעילותו של שריר הלב, המופעל כאמור באמצעות האלקטרוליטים וגורם למוות. מעבר לזאת לאלקטרוליטים בגוף תפקידים רבים ונוספים אשר מחסור בהם משבש מערכות רבות ונוספות.

כתוצאה מההקאות, הולכים לאיבוד ויטמינים ומינרלים רבים ושונים, שהנם בעלי תפקידים שונים בגוף, כגון היחלשות מערכת החיסון בגוף בשל חוסרים שונים, שיבוש מערכות הורמונליות ובעיות רבות ונוספות.

בולמית או אנורקסית הנמצאת בהריון, עשויה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעובר שבקרבה...

כמו כן, פעילות בלוטת התריס האחראית על חילוף החומרים בגוף משתבשת, בלוטה זאת אחראית גם על ייצור הורמונים שונים, אשר מחסור בהם גורם לחוסרים רבים בגוף כגון: חוסר ריכוז, בעיות זיכרון, עייפות, נשירת שיער, מחסור בסידן ועוד.

מערכת העיכול נפגעת כתוצאה של מילוי וריקון הקיבה באופן לא מבוקר, הקיבה מתרחבת ומצטמקת ללא כל פרופורציה, המעי חדל מפעולתו או שפעולתו משתבשת בעת ההקאה, הדבר יוצר חוסר יציבות במערכת, חומצות מופרשות ללא קשר נכון לכמות ומציאות המזון בקיבה וגורמים לחומציות רבה ולעיתים גם לפצע בקיבה, החומצה מפרקת את דפנות הקיבה וגורמת לאולקוס-כיב קיבה. צרבות כאבי בטן ועוד.

בשל ההקאה משק הנוזלים בגוף משתבש ונוצר מחסור בנוזלים בגוף הגורם להתייבשות ופגיעה בתאים.

בשל העלאת החומציות מהקיבה דרך הושת אל הפה והחוצה, נגרמים נזקים לציפוי האמייל בשיניים, כן נוצרים נזקים בושת בשל החומציות הרבה.

מכל מקום גם באנורקסיה כמו בבולמיה החולות מסתירות את מחלתן מעיני הסובבים אותן. בהקשר זה בחרתי לצטט קטע מסיפורה של מטופלת שלי, אשר 12 שנה הייתה מאושפזת במוסדות שונים, מתה פעמיים מוות קליני, שוחררה ממוסד הגמילה תחת אבחנה רפואית כי אין מה לעשות ועליה ללמוד לחיות עם ההפרעה. לאחר שעברה אצלי טיפולים והבריאה, החלה לכתוב את חוויותיה בספר שכולי תיקווה כי יסתיים בקרוב: "למות בעודך חיה".

 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא