הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 


גישות קונבנציונליות לתקשור

רקע היסטורי

בשנת 1778 , הגיע לפריז חוקר וינאי בשם פרנץ אנטון מסמר, הוא ייסד בפריז מרפאה, שניתן בה טיפול קבוצתי לחולים שסבלו מסימפטומים שונים של היסטריה, מסמר האמין כי הפרעות אלו מקורן במה שכינה "הנוזל המגנטי האוניברסלי" בגוף האדם.

בחדר בטיפולים של מסמר תחת השראה של תאורה עמומה ומוסיקת רקע שקטה ישבו החולים במעגל סביב גיגית מים, שהוטלו לתוכה מטילי ברזל מגנטיים.

בהתאם לשיטתו נהגו החולים להעביר את החומר המגנטי בסמוך לאזורים הכואבים בגופם, על מנת להסדיר את פעולתו של הנוזל המגנטי ההיפותטי.

מסמר עצמו באותה עת נהג לעבור בין המטופלים בלבוש תיאטרלי, להתבונן בהם ולגעת בהם קלות בעזרת מטהו.

החולה הגיב ברעד, בטשטוש...בגמר הטיפול דיווחו המטופלים כי חשו הקלה וחל שיפור משמעותי במצבם.

ועדה מלכותית שהקים המלך לואי ה-16 בשנת 1783 במטרה לחקור את תופעת המסמריזם, הגיע למסקנה שתאוריית הנוזל המגנטי של מסמר הייתה משוללת כל בסיס מדעי, וכי הצלחותיו הטיפוליות מקורן בהפעלת הדמיון בלבד.

מסמר חמק מפריז בבושת פנים, אולם זכר הצלחותיו הרפואיות לא נשכח, וחולים רבים נתנו בו את אמונם. הטכניקה הטיפולית הוסיפה להילמד ולהימצא בשימוש במנותק ממקורותיה התיאורטיים והתפרסמה בשמה החדש באמצע המאה ה-19 כ- היפנוטיזם.

מדענים המשיכו לחקור את התופעה שהיוותה בסיס לחקר רמות ההכרה השונות ולהטבעת המושג ה"לא מודע".

מושג זה המשיך להיחקר ולהתפתח וקיבל שמות ומונחים נוספים, "תת מודע", "על מודע", "האני העליון". גם כיום אין איש יודע ומבין את האופן בו חלק זה משמש אותנו בחיי היומיום במצבים שונים, כגון: הרפיה, מדיטציה, טיפולים באמצעות דמיון מודרך, טיפולים באמצעות ביו-אנרגיה, טיפולי רייקי ומשלוחי אנרגיה מרפא לרחוק, או אפילו את המונח הפסיכולוגי הנפוץ "הנבואה המגשימה את עצמה" לא ניתן להסביר במונחים של הסבר רציונלי, כל הסבר יצטרך להישען על חלקים מיסטיים תיאורטים.

עתה נעבור לגישות קונבנציונליות שונות, כיצד התקשור והיכולת העל חושית נתפסת.

הפרעות דיסוציאטיביות.

קיימת גישה פסיכולוגית נפוצה הרואה את הקשר בין האדם למדריך הרוחני שלו כ-"תסמונת איחוז באישיות", או באופן פשוט יותר "אוטוסוגסטיה", האדם מאמין שהוא רואה את המדריך שלו עמו הוא מתייעץ, שואל שאלות מקבל תשובות, כמו גם מדמיין כאילו רוחות, דיבוק, ואו שדים חדרו לתוכו.

לדעת החוקרים, ההסבר לגישה זו נעוץ ברקע ההיסטורי תרבותי של אנשי העיר צפת במאה ה-16, המסביר את החשיבות שתפסה תורת הגלגולים בהגות המקובלים.

ההסבר נעוץ בעובדה, כי חכמי הקבלה עסקו בתיקון הכולל הנדרש בעולמות היקום, על מנת לזרז את הגאולה. חשיבות מיוחדת ורבה הוקדשה לתיקון החטאים שבין האדם לחברו ובינו למקום, כאשר לצורך תיקון החטאים ולחזרה בתשובה יש צורך רב בתיקון.

כוונת מוסרי הדיווח אודות הדיבוק באותה עת, היה כדי להעמיק את האמונה בשכר ועונש לאחר המוות ועמה את תיקון הנשמה החוטאת הנשרפת בגיהינום.

כך גם הסיפורים שסופרו על ידי האר"י ותלמידיו, לא היו על כניסת שדים בגופות בני האדם, אלא על נשמות מתים המחפשות תיקון (מ.י.ט.ל.-המכון הישראלי לטיפול ומניעת לחצים חיפה.).

כמו כן טוענת גישה זו, כי לסמנים האבחוניים להימצאות רוח או שד באדם יש קווים מקבילים מעבר לתרבויות השונות, והם דומים לסימפטומים המתוארים בספרות הפסיכולוגית כסימנים דיסוציאטיביים .

בעשור האחרון קיימת הצעה להוסיף את "התיסמונת" המכונה כאן "איחוז", לחלק מסוגי ההפרעות הדיסוציאטיביות אשר הנן בעלות הקשר פולקלוריסטי-דתי של חלק מהתופעות האלו, והמסורות העתיקות של גירוש דיבוקים ורוחות רעות מגופות של בני אדם, כאשר על פי גישה זו הגירוש למעשה נעשה על ידי גירוש אסוציאטיבי מתפישתו ואמנותו של המטופל "המדמיין " את התופעה.

התופעות במצבי דיבוק ואיחוז אלו, באים לידי ביטוי בשינויים בביטוי בבקרה רגשית, הכוללים תוקפנות כלפי חוץ, תוקפנות עצמית, קפיצות ופרכוסים של הגוף, מצבי אימה, עיוותי פנים וגלגול עיניים לאחור, שינויים מוטוריים, אובדן הכרה, דיבור בשפה/הברות לא מובנות, קופרולליה

(קללות), השמעת קולות וחרחורים לא אנושיים ועוד.

קיימים דיווחים על גילוי כוחות על טבעיים, הבעת תיעוב ותוקפנות כנגד סמלים בעלי ערך חברתי, מדווחים גם על תופעות פראפסיכולוגיות, כגון טלפתיה וטלקינזיס.

אך כאמור, לגישה זו ההסבר הטמון בהפרעות דיסוציאטיביות ובהפרעות אישיות מרובת פנים זו, הוא למעשה האוטוסוגסטיה בלבד, כאשר הטיפול בה באופן כללי נעוץ בהוצאת הדיבוק, איחוז, מדמיונו של המטופל.

ברור שעל פי גישה זו האדם רק מדמיין את כל הדברים אותם הוא חש, רואה ומרגיש, על פי גישה זו אין ישויות אחרות זולת האדם עצמו, ומאליו ברור כי כל צעד של תקשור זה או אחר אינו קיים כלל אלא הכל מצוי בדמיונו של המתקשר, אשר בשלב התקשור נמצא בהתקף ברמה זו או אחרת של "איחוז באישיות".

ברור כי על פי גישה זו, התשובות אותם הוא מקבל הן רק דמיונות שווא, הוא שומע או מקבל רק מה שברצונו לקבל.

נשאלת השאלה בכל זאת, כיצד מקרים רבים אכן מדווחים על ידי האנשים כמדויקים ונכונים, על אף ש"המתקשר" כלל אינו מכיר את האדם הפונה אליו? התשובה הפסיכולוגית העולה מאליה היא פשוטה, יד המקרה...סתם מזל... ולאלו שבכל זאת קצת מכירים באפשרויות פרפסיכולוגיות יטענו, כי המתקשר קורא את מחשבותיו של האדם הנמצא מולו ומשמיע לו את מחשבותיו שלו...

מכל מקום, על אף שבמקרה, יד מקרה זו היא מעבר לכל הסתברות מתמטית, דהיינו המתקשר יודע לתת תשובות רבות ונכונות מעבר לכל הסתברות מתמטית, למעט אותם מקרים פתולוגים, עדיין רבים מהמטפלים הקונבנציונלים יאחזו בגרסה זו כטובע הנאחז בקש.
 
 

מתוך ספרו של  ד"ר זיו מאיר - "שיפור היכולת העל חושית ותקשור"


 



לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא