הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

מה בין אישיות מרובת פנים לדיבוק  ו"תקשור"?

הפסיכולוגיה המודרנית כיום מבחינה בהפרעת אישיות נוספת אותה היא מגדירה כ-הפרעת האישיות המרובת פנים, היא מתייחסת למצב שבו מתקיימת באדם אחד כמה אישיות המייצגות, בזמנים שונים, סגנונות התנהגות, ערכים, אמונות ורקע, הנבדלים זה מזה. כל אחד מהדמויות מפגינה רמות משתנות של אמנזיה: לעיתים עשויה אחת הדמויות להיות מודעת לקיום האחרות, בעוד לעיתים עשויה אחת הדמויות להיות מודעת לקיום האחרות בעוד שהאחרות אינן מודעות לקיומה.

על מנת לענות להגדרת ההפרעה, צריכה כל אחת מהדמויות להיות אינטגרטיבית ולקיים בפני עצמה חיים נפרדים מלאים. לתדהמת מטפלים שצפו בהפרעה, מתבטא השינוי בין הדמויות לא רק באמונות ומחשבות, ואפילו לא רק בצורת הדיבור וההתנהגויות, כי אם גם במצבן הבריאותי-עד כדי נוכחותן והעדרן של התגובות אלרגיות ומחלות מסוימות.

נשים שסבלו מאישיות מרובה, דיווחו אפילו על וסת שנמשכה כמעט לכל אורך החודש, משום שהדמות הייתה שייכת בכל פעם לדמות אחרת.

קשת הדמויות מבטאת, במקרים רבים, חלקים שונים באישיותה של הדמות המקורית,(פנטזיות, מאוויים וכעסים), הנתפסים על ידיה אסורים או בלתי מקובלים.

ביוטה שבארצות הברית נמסר על אחות בית חולים שנחשדה בשימוש בסמים. כאשר ביקשו לבדוק סימני מחטים בזרועותיה, שינתה לפתע האחות את הבעתה וטון דיבורה המכובד והציגה עצמה כנרקומנית. אותה אישה, כך הסתבר, הייתה בזמנים שונים אחות ישרת דרך ובשניה הייתה נרקומנית פעילה – שתיהן באותו גוף.

ה"נרקומנית" וה"אחות" לא הכירו זו והיו שונות בהופעתן, באופן דיבורן ובתחומי העניין שלהן מן הקצה אל הקצה.

בדרך כלל נוטה ההפרעה להתפתח בשנות הילדות או בגיל ההתבגרות, והיא פוגעת מסיבה בלתי ברורה בעיקר בנשים.

יוג''ין בליס חוקר אמריקני מיוטה, טיפל במרפאתו ב14 מקרים של אישיות מרובה. על סמך הטיפול במקרים אלה ניסח את השערותיו לגבי מקור ההפרעה והתפתחותה.

לדבריו, מהלך ההפרעה מתאפיין בשלושה שלבים:

א.בין הגילאים 4 ל- 6 חווה הילד מצוקה רגשית, בעקבות חוויותרגשיות קשות (אלימות במשפחה, ניצול, אובדן, כוו)

ב.הילד מגלה בעצמו יכולת "להפנט את עצמו, כלומר, להתנתק מן המציאות ולהיכנס למצבי מודעות דמויי טרנסים היפנוטיים.

ג.הילד מגלה שיצירת דמויות נוספות בתוכו, משחררת אותו מן התחושות הקשות הכרוכות בזהותו הממשית, ומקילה עליו.

ד.בהמשך חייו יוסיף להשתמש בשיטה זו, שנמצאה יעילה, ואף לשכלל אותה.

אחת המטופלות של בליס סיפרה כיצד היא יוצרת דמויות חדשות. תיאורה הזכיר מאוד לחוקר - תהליך היפנוטי: "אני חוסמת כניסת כל מידע מהמוח, מגיעה לרגיעה נפשית גמורה ואז מתרכזת מאוד ומתפללת שהדמות החדשה תגיע". (אגב, בדרך זו מתקשרים שונים יוצרים קשר עם המדריך הרוחני או אף מדיומים העוסקים במיסטיקה ומדיטציות יוצרים קשר עם יישויות), כאשר עברו מטופליו של בליס טיפול בהיפנוזה, סיפרו רבים מהם שהתחושה שחוו במהלך ההיפנוזה, דמתה מאוד לתחושות שחשו בילדותם, עת "יצרו את הדמות הדמיונית" הראשונה (כידוע ילדים בשל שהנם חסרי עכבות מסוגלים לתקשר, ולחוות חוויות הקשורות לזיכרונות מגלגולים קודמים קל יותר ומהר יותר מאשר מבוגרים, בהם התפתחו כבר מנגנוני ההגנה).

לדעת הפסיכולוג (החוקר), הצעד הראשון בטיפול בהפרעות אישיות מרובה, הוא הבאת הבעיה למודעות של החולה. במקרים רבים נעלמת הבעיה מעיני המטופל, למרות שהוא מאכלס בתוכו את הדמויות הדמיוניות שנים רבות, סובל מאפיזודות של אמנזיה ונתפס על ידי סביבתו כמוזר.

תחת היפנוזה, מרגיש המטפל בין הדמויות השונות ומאפשר להן לשוחח זו עם זו. האני המקורי של המטופל מאזין גם הוא לדמויות השונות ומתקשר עמן. אחת הדרכים היעילות לטפל בהפרעה, היא לדברי בליס, יצירת קשר עם אחת הדמויות, המתאפיינת באופי חיובי ובנכונות לשתף פעולה. כאשר המטופל מתוודע לדמויות כולן, יסביר לו המטפל כיצד נוצרו ויגלה אמפתיה למצוקה שקדמה ליצירתן.

לדעתו תפקידם של המטפל והמטופל הוא "להכריע" את הדמויות האחרות ולהעניק לזהות האמיתית של המטופל שליטה בלעדית בגופו. במיוחד קשה להביא את המטופל לזניחת דרך ההתמודדות עם מצבי חרדה, הזמינה והמוכרת לו, על ידי יצירת דמויות חדשות.

לסיכום: שיטה זו לא נוסתה בהרבה מקרים, ובמקרים שנוסתה היא לא זקפה לזכותה ניצחונות. המחקר אינו יכול להעיד על הצלחות, כך שיעילותה אינה ברורה בהפרעה נדירה זו.

כאן עלי לציין, כי דווקא בתחום הפרפסיכולוגי קיימות עדויות וניסיונות טיפוליים, לפיהן הדמויות שהועלו על ידי החוקר בליס, אכן אינן פרי דמיונו של המטופל, אלא הדמויות אכן קיימות ב"גופו" של המטופל, ביהדות הדבר נקרא "דיבוק" לפיו מצטרפת נשמה שלילית לגוף המטופל, כאשר הצטרפות חיובית המעצימה את המטופל מכונה "עיבור" (ראו הרחבה לכך בספרי "המדריך לגלגול נשמות על פי הקבלה").

לעומת זאת, בתחום הפרפסיכולוגי אנו רואים בכך גם כן הצטרפות נשמה נוספת לתמונה, היכולה להופיע כאשר אותו אדם משמש כמדיום, או כאשר הוא אדם רוחני המתקשר עם ישויות נוספות, או כאשר האדם יוצר קשר עם מדריכיו הרוחניים, או כאשר מצטרפת לאדם נשמה נוספת ועוד.

מכל מקום מסטיקנים רבים משתדלים להגיע למצב בו יחוו חוויות מעין אלו כצעד של התפתחות רוחנית ובכך עוסק ספר זה.

על כן קורא יקר, באם הנך חושש להימנות על אותם סכיזופרנים, סגור את הספר ועבור לספרות יפה כלשהי.

 
 

מתוך ספרו של  ד"ר זיו מאיר - "שיפור היכולת העל חושית ותקשור"


 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא