הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

02-5664627
08-6588008

 
 
מכללת ברק המכללה המובילה לרפואה משלימה, מזמינה אתכם להתרשם ממגוון מסלולי הלימוד.

רק בברק ניתן לשלם בכספי הפקדון .
 
 
בברק מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה.
 
מסלול מיוחד לדוקטוראט ברפואה משלימה מוכר בארץ ובחו"ל

שעות פעילות:
א-ה 9:00-21:00
ימי ו' וערבי חג
9:00-14:00
 
פרטי הגעה:
רחוב התעשיה 2
כניסה ב' קומה 2 
   ראיונות טלויזיה    פתיחת קורסים בקרוב
 
    שלוחת הדרום
    שלוחות לימודים
    מסלול לקבלת תואר
    מסלול ללימודי הסמכה
    סדנאות והעשרות
    ספרים
    מאמרים
    ראיונות טלויזיה
    צוות המרצים
    ברק מעניקה לקהילה
    ספא דגים
    ברק ספא
    סטודנטים ממליצים
    למה ללמוד במכללת ברק?
    פתיחת קורסים בקרוב
    קורס פענוח ציורים
    סדנאת פסיכולוגיה חיובית

 

גישות  שונות לחלום
 
 
מתוך ספרו של  ד"ר זיו מאיר - משמעות החלום ופירושו
לדעת חוקרים אחדים, העיוותים בתפיסת תוכן החלום, הם פועל יוצא של התחומים בהם החולם מתעניין, כפי שהן באות לידי ביטוי בחיי העירות שלו, לגישתם אין תוכן בלעדי המיוחד לחלום.

הזרות והמוזרות בחלום, בהם אנו חשים בהיזכרנו בו בשעות העירות, נובעים מהמבנה הפנימי המיוחד של התהליכים הנפשיים בשעות החלימה, השונה ממבנה התהליכים הנפשיים בשעות העירות. גישה זו רואה בתופעה מעין עיוותים בתפיסה בעת השינה, גישה ברורה וחד משמעית זו מצויה כבר אצל אריסטו. דעותיו של אריסטו מסוכמות בשלושה ספרים קטנים: על חלומות, על שינה ועירות, על נבואה בשינה.

הוגי דעות, פילוסופים ופסיכולוגים רבים, הביעו דעות מעין אלה בכל הזמנים. בעיקרו של דבר, נבדלים אריסטו ואחרים אך ורק בשימת הדגש על היבטים שונים.

לפי הגרסה הפשוטה, החלום הוא תפיסה של גירויים חיצונים שונים, הקיימים בסביבת האדם הישן, הן בשעות העירות והן בשעות שינה, אלא שבחלום, מופיעים טעויות ועיוותים בתהליך התפיסה. זאת משום שבזמן השינה, מנותק תהליך התפיסה מהמערכה ומשפיטה מציאותית נכונה, הקיימות בשעות העירות. בשעת העירות התפיסה היא רחבה ומקפת, הפרטים השונים מתארגנים יחדיו, מתפרשים אחד באמצעות השני, והיחסים בין היסודות השונים שבה, מסייעים להבנה ולפרוש נכון של מערכת הגירויים. כמו כן, מסייע ארגון האירועים ברצף הזמן בהבנת הנתפש, ההתפתחות והשינויים הצפויים החלים בשדה הגירויים ע"פ החוקיות הקיימת בעולם חיצוני, מחזקים את משמעויות התפיסה.

לא כן בזמן השינה, התפיסה היא מצומצמת ומתייחסת לתחום צר של גירויים בלבד, כשהיא מתרכזת מידי פעם בגירויי אחד בלבד משפע הגירויים שמסביבה, כתוצאה מחסרון המסגרת להשוואה ולתפיסה יחסית, עשוי כל גירוי להתפרש בפני עצמו בצורה מוטעית, מוגזמת ומעוותת. כיוון שבתפיסה כזו חסר הקשר בין הגירוי לכלל סביבתו, הרי שיתכן גם קישור מקרי עם זיכרונות וחוויות העולים בעקבות תפיסה שכזו. כך למשל, קרן אור הנופלת באורח מקרי על עפעפיו של הישן, עשויה להתפרש בתפיסתו בשינה כברק בשמיים, תפיסה זו עשויה להתפתח לחלום על ברקים ורעמים, סערה וסופה בליל חושך, ספינה המטלטלת בין גלים בים סוער. דוגמא אחרת, ריח הפרחים החודר לנחירי הישן מבעד לחלון חדרו, עשוי להיתפס כבושם נשי, עד לחלום הרפתקאות אהבים.

בספרות על החלומות, בכל הדורות, מרובות הדוגמאות מסוג זה. כבר בכתבים סינים עתיקים מצוי הרעיון, ששינה על מצע שאיננו חלק גורמת לחלומות הקשורים בצורתו, כגון: שינה על גבי חגורה גוררת חלום על נחש. חוקרים רבים הוסיפו דוגמאות המרחיבות את הרעיון. חלקם הראו שצורת השכיבה של היושן משפיעה על תוכן החלום. מבין הדוגמאות: נגיעה מקרית של אחת מידיו בידו השניה כשזו "רדומה" לאחר שכיבה ממושכת, תביא לחלום על מת הנוגע בישן תוך שנתו: ראשו של הישן כשהוא נמוך מן הרגיל בעת השינה, כגון בשעה שכרו נפל וכדומה, גוררת חלימה על נפילה או ריחוף באוויר: תחושת קור ברגליו בגלל נשירת השמיכה, עשויה להביא לחלימה על הליכה בשלג בקוטב הצפוני. לגישה זו המסבירה את החלום על רקע טעויות ועיוותים בתפיסה, שייכות גם הטענות שגירויים פנימיים כגון רעב, צמא כיבה מלאה מאכילת יתר, הצורך בהשתנה ובהפרשה, מעוררים חלומות הקשורים לגירוים אלה, מסיבות אלו ידוע כי לא מומלץ ללכת לישון רעב...

אחד ההיבטים בגישה הכללית גורסת, שאין החלום אלא הגזמות ועיוותים בהפניית תשומת לב לעובדה שחלק גדול מהחלומות הוא בעל אופי חזותי, כלומר, רובו מחווה בצורת תמונות ודימויים הקשורים לראייה. כתוצאה מכך החלו החוקרים להניח שגירויים חזותיים בעין, נקודת אור וצבע, המרצדות לפנינו עם עצימת עינינו, או בכניסתנו לחדר החשוך, הם אחד מהיסודות המרכזיים להתהוות החלום. גירויים אלה לדעת אותם חוקרים מקורם כפי הנראה, בתהליכים פיזיולוגיים ברשתית העין. בין החוקרים שהדגישו היבט זה, היו הפסיכולוגיים ג''ורג'' לאד, שחי באמריקה בסוף המאה ה- 19 ועבודתו העיקרית בעניין זה פורסמה בשנת 1892 והפילוסוף הצרפתי הידוע אנרי ברגסון.
 
 לפרטים נוספים ומידע על הרשמה אנא מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם. חייג עכשיו! 02-6483663
 
במכללת ברק אנו שמים את הסטודנט במרכז, לימודי רפואה משלימה הם לימודי רפואה לכל דבר, אין לזלזל ברפואה טבעית. כידוע הרפואה הסינית היא בת יותר מ-2000 שנה, זוהי רפואה שלמה שמבוססת על אלפי שנות נסיון. ,תמצאו אצלנו את מיטב המורים והמרצים בתחום ופורום לימודי רפואה מצויין. אצלנו לומדים פסיכותרפיה הוליסטית ברמה מאוד גבוהה, רפואה סינית מסורתית, נטורופתיה ועוד הרבה קורסים, מסלולים והעשרות. במכללת ברק ללימודי רפואה משלימה יש את מבחר הקורסים הגדול ביותר (יותר מ40), אנו מובילים את לימודי רפואה משלימה בארץ וההכרה שלה במוסדות השונים.
קורסים
האתרים שלנו:

אחר:

קישורים:

ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי 
ברק ספא